Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın yatı bizden

Antalya Serbest Bölgesi'nde 2014'ün ilk 7 ayında 16 yat teslimatı yapıldı. Yıl sonuna kadar bu sayı 40'ı bulacak

Giriş Tarihi: 1.9.2014
Dünya yat sektörünün önemli üretim merkezlerinden biri olan Antalya Serbest Bölge'de yılın 7 ayında 16 lüks yat denize indirildi. Antalya Serbest Bölge İşleticisi Anonim Şirketi (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, ocak-temmuz döneminde bölgede üretilen 16 yatın teslimatının yapıldığını, yıl sonuna kadar denize indirilen yat sayısının 40'ı bulacağını düşündüğünü bildirdi.

ŞEYHLER VE PRENSLERİN SİPARİŞİ
Bu yıl denize indirilecek yatların orta büyüklükte yatlar olduğunu, 2015 başında 50 metre uzunluğun üzerinde yatların tamamlanacağını ifade eden Gürses, halen 90'ın üzerinde yapımı devam eden kesinleşmiş proje bulunduğunu söyledi. Gürses, "Siparişler Avrupa ülkelerinden ve ayrıca Rusya, Bahreyn, Katar ve ABD'den geldi" dedi.

KAPASİTE İLE İSTİHDAM DA ARTTI

Yapımı devam eden 63 metrelik ultra lüks yatın bölgede bu güne kadar denize indirilen en uzun yat olduğunu kaydeden Gürses, yat üretim sektörünün kabuk değiştirdiğini ve 50 metrenin üzerinde yat siparişlerinin gelmeye başladığını söyledi. Yeni siparişlerin gelmesi ve yat firmalarının kapasite kullanım oranlarının artmasıyla istihdamın da arttığını ifade eden Gürses, sektörde geçen yıl bin 600'ler seviyesinde olan çalışan sayısının şu anda bin 850'lere kadar yükseldiğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın yatı bizden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN