Turizmde eylül dönemi başladı

Antalya'ya havayolu ile gelen turist sayısı 8 milyon 637 bine ulaştı. Turizmciler Eylül ayında gelen turistin yüz güldüreceğine dikkat çekti

Giriş Tarihi: 2.9.2014
Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün yayınladığı verilere göre, Antalya ve Gazipaşa Havalimanı aracılığıyla kente gelen ziyaretçi sayısı Ağustos ayı sonu itibariyle 8 milyon 637 bin 899'a ulaştı. Ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.3 oranında artış olduğu gözlendi.

KURBAN BAYRAMI FIRSATI

Turizmde yüksek sezonu geride bırakan Antalya, Eylül ayına moralli başladı. İlk 8 ay sonunda elde edilen yüzde 7.3'lük artış turizmcileri sevindirdi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, sezonun beklentiler doğrultusunda ilerlediğini belirterek, "Sezon başında yüzde 5 ile 8 arasında bir büyüme öngörüyorduk, bu hedefe ulaştık. Eylül ayında da benzer trend devam eder. Eylül ayında okulların açılması ile iç pazarda bir miktar düşüşe neden olabilir belki ama dış pazardaki hareketlilik aynı şekilde devam eder. Ekim ayı başında Kurban Bayramı olması sevindirici fakat tatilin hafta sonuna denk gelmesi tatilcileri üzmüş olabilir. Özellikle yaz döneminde seçim ve benzeri gibi durumlar nedeniyle tatil yapamayanlar bayram fırsatını kullanacaktır. Antalya'nın yılsonu itibariyle 13 milyon turiste ulaşacağına inanıyorum" dedi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman da Temmuz ve Ağustos aylarının güzel geçtiğini, Eylül ayı itibariyle arzu edilen hedef kitlenin tatile geleceğini ifade etti. 1 Eylül'de Avrupa ve Rusya'daki okulların açıldığını hatırlatan Yusuf Hacısüleyman, "Bu dönemde gelen turistlerin büyük çoğunluğu çocuksuzdur. Aile turizminden ziyade okul çağında çocuğu olmayan turistlerin geldiği yeni bir döneme giriyoruz. Eylül turistleri tatillerini otel yerine, bulundukları yeri gezip, görerek geçirdikleri için esnafa da olumlu bir katkı sağlıyor diyebiliriz. Turizmdeki ivme aynı şekilde devam ederse yılsonu itibariyle 13 milyon turiste ulaşacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

ŞEHRE KATKI SAĞLAYACAK
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz ise yatak kapasitesinin her yıl artmasından dolayı turist sayısındaki artışın çok fazla hissedilmediğini aktardı. Yavuz, "Eylül ayı itibariyle turistin otelden çıkacağı ve şehre katkılar yapacağı bir dönem başlıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde eylül dönemi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN