Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Evet, Antalya şanslı

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Antalya'nın "şanslı" olduğunu vurgulamıştı. Köse, bu söylemini 62. Hükümet'in programına dayanarak gerçekleştirdi. Sanırım, 62. Hükümet'in programında Antalya ile ilgili projelerin yer alması Köse'yi gururlandırdı.
Bu nedenle de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra da Antalya'nın aynı özelliğini korumasını kamuoyu ile paylaştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi Antalya'ya olan hassasiyetini dile getirdi.
Tabi ki, Davutoğlu'nun tavrı Antalya için önemli ve büyük bir kazanç… Daha da önemlisi, Ak Parti'nin hizmette sürdürülebilirlik politikasının tam anlamıyla kurumsallaştığının da göstergesidir.
Antalya, Köse'nin belirttiği gibi gerçekten şanslı bir il… Antalya bu şansı 2002 Genel Seçimleri ile yakaladı. Daha yeni kurulmuş bir parti olan Ak Parti; yüzde 21.16 oy oranı ile 5 milletvekili çıkardı. 1923 yılında kurulan CHP ise, 30. 93 oy oranı ile 8 milletvekili çıkardı. Henüz bir yıllık parti, Ak Parti; aslında tüm Türkiye'deki gibi Antalya'da çok başarılı bir sonuç almıştı. Cumhuriyet ile yaşıt CHP ise, bu seçim sonuçlarını iyi okuyamadı ve 8 vekil çıkarmanın bir zafer olduğunu zannetti. Halbuki gerekli kıyaslama yapılsa, oy oranları ve partilerin kendilerini vatandaşa ifade etme süreleri göz önüne alınsa idi CHP'nin ileride Antalya'da nasıl eriyeceğini görebilirlerdi.
Antalya bu seçimin ardından 2004 Yerel Yönetimler Seçimlerini yaşadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığındaki 59.
Hükümet
2 yıl gibi kısa bir sürede ülkede büyük reformlara imza attı. Halk, artık Ak Parti'yi tanımış ve benimsemişti. Bu rüzgar 2004 Yerel Seçimlerinde Antalya'ya da yansıdı. Ve en önemlisi Antalya'da "doğru aday" "doğru parti" ile buluştu. Menderes Türel, Ak Parti'nin Büyükşehir adayı oldu. Sonuç; Ak Parti yüzde 34. 21, CHP yüzde 23. 59… İşte bu seçimden sonra Antalya'nın şansı bir kez daha döndü.
İl Başkanı Mustafa Köse'nin dikkat çektiği şans artık tamamen Antalya'dan yana idi… Türel'in 5 yıllık dönemi Antalya tarihine geçti. İleriyi gören bir dünya lideri, Türkiye sevdalısı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'ya bu dönemde özel bir ilgi gösterdi.
Türel'in kentteki hizmet yağmuruna sahip çıktı. Türkiye'nin turizm gelirlerinin üçtü birinin Antalya'dan elde edildiğini bilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türel'in bir marka şehir yaratma sevdasına da el verdi. Bu sürede Türel ailesini de yakından tanıyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Menderes Türel ve eşi Ebru Türel'e bir aile yakını gibi davandılar.
Gün geçtikçe bu bir ağabey, kardeş ilişkisine dönüştü.
Bu da Antalya'nın ayrı bir şansı oldu.
2007 Genel Seçimlerinde Antalya'da büyük bir değişim yaşandı. CHP ikinci parti oldu. Ak Parti yüzde 34.02 oy oranı ile 5 milletvekili, CHP'de yüzde 29.08 oy oranı ile 5 milletvekili çıkardı.
Artık Antalya'da birinci parti Ak Parti olmuştu.
2009 Yerel Yönetimler seçimlerinde büyük bir şok yaşandı.
Ak Parti kaybetti. CHP yüzde 40.89, Ak Parti yüzde 34.66 oranında oy aldı. Türel'in koltuğuna CHP'li Mustafa Akaydın oturdu.
Bu seçim, bugün dahi sonuçları ve nedenleri tartışılır bir seçim idi… Ancak Antalya hala Ak Parti'nin en büyük önem verdiği illerden biriydi.
Büyük bir kesim Antalya'nın Hükümet nezdinde şansını kaybettiğini zannederken 2011 Genel Seçimleri geldi çattı. Bu seçim artık Antalya'da Ak Parti'nin sürekli birinci parti olacağının da işaretini vermişti. Ak Parti bu seçimde 6 milletvekili, CHP ise 5 milletvekili çıkardı.
Büyükşehir eski Belediye Başkanı Menderes Türel de artık Antalya Milletvekili olmuştu. Ama kaderin cilvesine bakın ki; önce Milletvekili sonra da Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Menderes Türel 2014 Yerel Yönetimler Seçimleri'nde Ak Parti'nin Büyükşehir adayı ilan edildi.
Recep Tayyip Erdoğan'ın bir kez daha Antalya hassasiyeti tezahür etmiş, en güvendiği yardımcılarından Türel'e "Antalya'yı kazan" demişti. Zaten ezelden beri bir Antalya sevdalısı ve aşığı olan Türel doğup büyüdüğü kent için mevki, makam dinlemedi ve çalışmalarına başladı. Antalya bu seçim sonuçlarında da şanslı il oldu. Türel seçimi kazandı, Ak Parti yine birinci parti olarak sandıktan çıktı. Antalya'da dinen hizmet yağmuru tekrar başladı. Şimdi bu noktada tekrar İl Başkanı Köse'nin "şanslıyız" yakıştırmasına dönelim.
Evet, Antalya şanslı… Antalya bu şansını kendisi yaratan bir il…
Antalya Ak Parti'ye inandı…
Antalya Recep Tayyip Erdoğan'a inandı…
İnancını sandığa yansıttı ve şanslı bir il olma sıfatını hakketti.
Ve hakkettiğini de alıyor… Artık ne diyelim; bol şanslar…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Evet, Antalya şanslı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN