Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boyalı kuş cenneti inek cenneti oldu

Isparta'nın Eğirdir ilçesindeki Boyalı Kuş Cenneti, ilgisizlik ve hatalı kullanım yüzünden inek cennetine döndü. Geçen yıla kadar yazın bile sularla kaplı olan alanda inekler otluyor

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunan ve çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Boyalı Kuş Cenneti, ilgisizlik ve hatalı kullanım yüzünden inek cennetine döndü. Bir yıl öncesine kadar yaz aylarında bile sularla kaplı olan alanda bugün inekler otluyor. Eğirdir Gölü'nün can damarlarından biri olan Boyalı Sulak Alanı'yla ilgili yıllardır uyarılarda bulunduklarını dile getiren Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, "Alanda bulunan işlevini yitirmiş kamışlıkların kontrollü biçimde temizlenmesi gerekiyor. Dengesiz çoğalan kamışlar bir nevi kurutma kâğıdı işlevi görüyor. Bu yüzden su seviyesinde büyük düşüş var. Boyalı, Eğirdir Gölü kıyısında karasallaşan alanların başında geliyor. Acilen önlem alınmazsa bu alanı sonsuza kadar kaybedeceğiz" dedi.

İNEK CENNETİNE DÖNDÜ
En kurak yazını yaşayan Türkiye'de, barajlardaki su seviyeleri görülmemiş ölçüde düşerken nehirler ve göller kuruma belirtisi gösteriyor. Isparta'nın Eğirdir ilçesindeki Boyalı Kuş Cenneti de yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalan sulak alanlardan biri oldu. Geçen yıla kadar onlarca kuş türünün yaşam alanı olan Boyalı'da bugünlerde inekler otluyor.

UYARILARDA BULUNDU

Alandaki sular giderek çekilince Boyalı'yı terk eden kuşlar yerlerini ineklere bırakmış durumda. Bölge sakinlerinin piknik alanı olarak da kullandığı Boyalı'daki yoğun kirlilik, etrafa ağır bir kokunun yayılmasına neden oluyor. Sulak Alan olarak koruma altında bulunan Boyalı'daki denetimsizliğin ve ilgisizliğin alanın yok oluşuna zemin hazırladığını dile getiren Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, korumanın yalnızca tabela dikmekle olmadığını belirtti. Kesici, "Bölgede bulunan su ürünleri araştırma enstitülerinin görevleri yalnızca göllerdeki kaçak balık avcılığıyla ilgilenmek olmamalı. Olmayan balıklarla ilgili çalışmalar yapmak yerine göl için yaşamsal önemde olan sulak alanlardaki değişimleri yakından izlemeliler" diye konuştu.

TEMİZLİK YAPILMALI

Boyalı Kuş Cenneti'nin giderek karasallaştığı yolundaki uyarılarını yıllardır yinelediğinin altını çizen Kesici, "Boyalı, Eğirdir Gölü kıyılarında hızla karasallaşan alanların başında geliyor. Bunun nedeni ise alandaki kamışların işlevini yitirdikten sonra temizliğinin yapılmaması. Kamışlar sulak alanlar için çok önemli bir yaşama ortamı sağlıyor ancak denge bozulduğunda kurutma kâğıdı işlevi gören kamışlar alanı hızla karasallaştırıyor. Bu nedenle gölün hem Gelendost tarafında hem de Boyalı tarafındaki işlevini yitiren kamışların acilen kontrollü biçimde temizlenmesi gerekiyor. Aksi durumda karasal bitkiler hızla alanı istila edecek, kuş türleri bölgeyi terk edecek ve Boyalı Kuş Cennetini sonsuza kadar kaybedeceğiz" ifadelerini kullandı.

İZİN VERİLMEMELİ
Bölgenin ineklerin otladığı meraya dönüşmesindeki diğer nedenlerinin de kuraklık ve hatalı su ve saha kullanımı olduğuna işaret eden Kesici şunları söyledi: "Buradaki sorun sadece mevsimsel olarak bu aylarda ortaya çıkan bir kuraklık değildir. Rekreasyon alanı olarak da kullanılan Boyalı Kuş Cenneti, insanların stresiyle birlikte pisliklerini de attığı bir yere dönüştü. Burası piknik alanı değildir. Alana otomobil girişine izin verilmemeli. Kıyı ve sucul biyolojik çeşitlilik açısından Eğirdir Gölü'nün en değerli alanı olan bu bölgede acilen koruyucu önlemler alınması gerekiyor."

Yusuf YAVUZ / EĞİRDİR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boyalı kuş cenneti inek cenneti oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN