İş arayanlara müjde

AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç'in girişimleriyle İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından Antalya'ya bin porsonel kontenjanı verildiğini müjdeledi

Giriş Tarihi: 10.9.2014
AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, Antalya'ya bin personel kontenjanı müjdesi verdi. Köse, Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç'in girişimleri ile Antalya'ya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından 1000 personel kontenjanı verildiğini açıkladı. Her yıl çeşitli illere verilen kontenjanı bu yıl Antalya'ya kazandırdıklarını dile getiren AK Parti İl Başkanı Köse, Antalya'daki işsizlere bir nebze olsun rahat nefes almalarını sağlayacak bir projenin imzadan çıktığını duyurdu.

İŞSİZLİKLE MÜCADELE
İŞKUR'un işsizlikle mücadele için çeşitli projeler geliştirdiğini dile getiren Köse, "Kurumun iş arayan kişiler için geçici de olsa çözüm olacak projesi büyük ilgi görüyor. İŞKUR bu programını Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP) olarak adlandırıyor. Bu uygulama iş imkanlarının kısıtlı olduğu, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde, işi olmayan vatandaşların kısa süreli istihdamını sağlamayı hedefliyor. Bu kişilerin işe yerleştirilip eğitimini amaçlayan, doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesine fırsat veren programlardır" dedi.

MİLLİ EĞİTİM BÜNYESİNDE

Kendi üzerlerine düşen görevi yerine getirmek ve Antalya'daki işsizlik sorununa bir nebze olsun çözüm olabilmek amacıyla bir dizi girişimlerde bulunduklarını belirten Köse, "Çok şükür ki girişimlerimiz sonuçsuz kalmadı ve Milli Eğitim bünyesinde çalıştırılmak üzere personel alımı için bin kişilik kontenjan aldık. Bir yandan Antalya'ya yatırımlar için çalışırken diğer yandan da sosyal konulara çözüm bulmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET YATIRIMLARI

Hükümetin Antalya'ya yaptığı yatırımlarla ilgili de bilgi veren İl Başkanı Köse, 12 yılda Antalya'ya 13.9 milyar lira yatırım yapıldığına dikkat çekerek, "2013 yılı sabit fiyatlarıyla Antalya'ya yapılan bazı kamu kurumu yatırımlarına bakıldığında en fazla yatırımın 4.2 milyar lira ile İlbank tarafından yapıldığını görüyoruz. Ulaştırma ve Haberleşme kanalı ile 2.5 milyar lira, eğitime 1.4 milyar lira, sağlığa 459 milyon lira, adalete 205 milyon lira, Orman ve Su İşlerine 1 milyar lira, Enerji ve Tabi Kaynaklara 614.5 milyon lira, Çevre ve Şehirciliğe 356.7 milyon lira, Toki ile 500 milyon lira, Gıda Tarım ve Hayvancılık ile 488 milyon lira, Aile ve Sosyal Politikalar ile 659.4 milyon lira, Gençlik ve Spor'a 474 milyon lira, Kültür ve Turizme 432.8 milyon lira, Vakıflar ile 4.1 milyon lira, Bilim Sanayi ve Teknoloji'ye 15.4 milyon lira, Kosgeb ile 27.9 milyon lira, Köydes ile 161 milyon lira, Kalkınma Ajansı ile 19.2 milyon lira ve üniversitelere de 381.6 milyon lira yatırım yaptığımız görülmekte" şeklinde konuştu.

ÇALIŞMA ALANLARI

Bu faaliyetlerin, genellikle ekonomik kriz, özelleştirme, ekonomik yapılanma, doğal afetler ve işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde kuruma kayıtlı işsizlerin, çalışma yaşamından uzak kalmamaları, geçim sıkıntısına düşmemelerini için gerçekleştirildiğini hatırlatan İl Başkanı Köse, "TYÇP'ler, çevre düzenlemesi, otoyol kıyılarının çiçeklendirilmesi, temizlik, kamusal altyapının yenilenmesi, MEB'e bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, restorasyon, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ıslahı, erozyon engelleme çalışmaları konularında görevlendirilmekteler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş arayanlara müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN