Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teşvikleri iptal oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim teşviki alan okullar listesinde yer alan ve Gülen örgütüne yakınlığı ile bilinen Toros Eğitim Kurumları, teşvik listesinin dışında bırakıldı

Giriş Tarihi: 10.9.2014
SABAH Akdeniz'in eğitim öğretim desteği almaya hak kazanan özel okulları açıklaması ve bu listede Gülen örgütüne yakınlığı ile bilinen okulların da yer almasını "Paralel okul teşviki kaptı" başlığı manşetine taşımasından sonra Antalya'da yaşanan tartışmalara son nokta koyuldu. Gülen örgütüne yakınlığı ile bilinen Toros Eğitim Kurumları'na verilen teşvikler Milli Eğitim Bakanlığı genelgesi ile iptal edildi.

LİSTELER YENİLENDİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından teşvik alacak okulların listesi yenilendi. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdür Vekili Ömer Faruk Yelkenci imzasıyla yayımlanan "Eğitim ve Öğretim Desteği" başlıklı genelge ile listede yer alan Fethullah Gülen Örgütü'ne yakınlığı ile bilinen okulların bu teşvikten yararlanmasının uygun görülmediği bildirildi. Yayımlanan genelgede, "Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteğinden, kurucuları hakkında 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında mali yönden inceleme ve soruşturma işlemi devam edenler ile soruşturma sonucuna göre mali yönden usulsüzlüğü tespit edilerek ceza alan özel okulların yararlanması Bakanlığımızca uygun görülmemiştir" denildi.

ANTALYA'DA 24 OKUL VAR
12'nci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paralel yapıya karşı başlattığı mücadele kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde Toros Eğitim Kurumları'na ait Muratpaşa ilçesindeki bir ilköğretim okulunun plan tadilatı iptal edilerek, okul binası kaçak duruma getirilmişti. Meclis, paralel yapıya yakınlığı ile bilinen Toros Koleji'nin Konyaaltı ilçesi Arapsuyu Mahallesi'nde yeni yapacağı okula ait imar planlarını da oy çokluğuyla iptal ederek dönemin Başbakan'ı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına cevap vermişti. Antalya'da Toros Eğitim Kurumları'nın 24 okulu bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşvikleri iptal oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN