'Altın Portakal'ın itibarı geri geliyor

Bu yıl 51'incisi düzenlenecek olan Altın Portakal'ı yeniden A Class kategoriye yükseltmek için girişimlerin başlatıldığı açıklandı. Hedef, Cannes ve Venedik ile yarışacak düzeye ulaşabilmek

Giriş Tarihi: 11.9.2014
Bu yıl 51'incisi düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin lansman toplantısı Su Otel'de gerçekleşti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında yapılan toplantıya Festival Direktörü Elif Dağdeviren, Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan, Festival Komitesi Üyesi Zeynep Özbatur Atakan katıldı.

RAKİP CANNES

Festival hazırlıklarının emin adımlarla ilerlediğini belirten Başkan Türel, "Festivalin önceki yıllarda yapıldığı gibi yerel ölçekte bir festival olarak bırakılmasını kabul edebilmemiz mümkün değil. Turizmde bir dünya markası haline gelen Antalya'nın film festivalinin de Cannes ve Venedik film festivalleri gibi rakipleri ile boy ölçüşecek iddiayı taşıması gerekmektedir. 2004 yılında festivalin Avrasya vurgusu ile uluslararası alana taşınmasına vesile olmuştum. Yine aynı heyecanla yola çıktık" dedi.

HALKLA BULUŞACAK

Festivalin Antalya halkı ile buluşması için de önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Türel, "Filmlerin benim ilk dönemimde gösterilen sinemalarda bırakın boş koltuk bulmayı merdivenlerde dahi yer bulmak mümkün değildi. Öncelikle sinemalarda halkımızı filmler ile buluşturuyor isek meselenin birinci adımını tamamlarız. Özellikle genç sinema öğrencileri ve Antalya'nın en ücra köşelerinde yaşayan vatandaşlarımızı buluşturabileceğimiz halk etkinliklerinin de muhakkak yapılması kaçınılmazdır. Sadece adına halk festivali diyerek halk ile buluşması mümkün değildir. Halkla buluşmasını sağlayacak adımların atılması lazım" şeklinde konuştu.

ÖDÜL MİKTARI 850 BİN
Festivalin bütçesi ile dağıtılacak ödül miktarlarını da açıklayan Türel, "Festivalin ihalesi 11 milyon liraya tamamlandı. Ödülleri de Büyükşehir Belediyesi olarak karşılayacağız. Toplam 850 bin liralık bir ödül bütçemiz söz konusu. Yaklaşık 12 milyon lira civarında Antalya Büykşehir Belediyesi olarak harcayacağımız bir öngürülür bütçe söz konusudur" ifadelerini kullandı.

HEYKEL ÖZÜNE DÖNDÜ

Festival çalışmalarında iki ayın geride kaldığını ve bu süre içerisinde yapılanlar hakkında detaylı bilgiler veren Festival Direktörü Elif Dağdeviren, festivale 246 kısa film, 71 belgesel ve 57 uzun metrajlı film için başvuruda bulunulduğunu açıkladı. Altın Portakal heykelinin geride kalan 50 yıl içerisinde bazı değişikliklere uğradığını ve bu değişikliğin festivalin ruhuna gölge düşürdüğünü ifade eden Dağdeviren, 1964 yılında verilen ilk ödülün aynısının tasarlandığını ve bu yıldan itibaren ödül heykelinin ilk ödül ile aynı olacağını aktardı. Dağdeviren daha sonra 1964 yılında verilen ilk ödül ile bu yıldan itibaren verilecek ödül heykellerini tanıttı. Uluslararası saygınlığın çok önemli olduğuna dikkat çeken Dağdeviren, Başkan Türel'in ilk döneminde başlattığı yurt dışına açılma hedefinin zamanla kaybolduğuna dikkat çekerek, önemli bir ayrıntıdan bahsetti. Dağdeviren, "Uluslararası akreditasyon filmlerin dünya ile buluşması açısından çok önemlidir. Sayın Türel bu işi başlatmış ancak zaman içerisinde gidişat sekteye uğramış. Altın Portakal SİYAD tarafından akretide edilen dünyanın önemli festivallerinin yer aldığı listeden çıkartılmış. Biz gerekli yazışmalar sonucunda teftişe gelmeleri ve tekrar listede yer alabilmek için çalışmalarımızı başlattık. Öncelikle tüm borçlarımızı ödedik. Bu sene teftişe gelecekler ve önümüzdeki sene inşallah festival tekrar A Class'a yükselerek dünya standartına kavuşmuş olacak" dedi.

BOŞLUKLAR DOLMALI

Jüri Başkanı Erdoğan da festivalin artık sağlam bir zemine oturması ve her yıl yeniden yapılanma yoluna gidilmesinden vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Festivalin geride kalan 51 yıl içerisinde uluslararası açılımını tamamlamış olması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Bu yıl 130 tane film çekiliyor. Bunun 57 tanesi bu festivale başvurmuş. Fakat halen bir film platomuz yok. Bu boşlukları bir an önce doldurmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

HEYKEL ÖZÜNE DÖNDÜ
Toplantıda 51 yaşındaki ilk ödülün URART tarafından aslına uygun bir şekilde tasarlanan ulusal ve uluslararası yarışmaların ödülü olan 'Venüs heykelciği' tanıtıldı. Halit Refiğ'e verilen ilk ödülden yola çıkılarak, geleneği temsilen aslına uygun bir şekilde bronzdan yapılan ödülün boyu 33 cm, kaidesi de siyah. Toros mermerinden yapılan heykelciğin elinde ise festivalin simgesi olan altın kaplama 'Altın Portakal' yer alıyor. Altın Portakal Film Festivali'nin Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda verilecek ödül ise yine URART tarafından geleceği temsilen klasik heykelin modern yorumlaması olarak düşünülerek kübik yüzeylerden oluşuyor. Toros mermer kaidesi üzerindeki bronz heykelciğin elinde de, altın kaplamadan oluşan "Altın Portakal" bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Altın Portakal'ın itibarı geri geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN