Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Zenne meselesi

Giriş Tarihi: 13.9.2014
Geçtiğimiz gün yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında siyasi nezaket sınırlarını aşan tanımlamalar yapıldı. Bu tür yaftalamaların yeri meclis toplantıları değildir. Orada seçilmiş belediye başkanları ve meclis üyeleri hazirunu teşkil eder. Kentlerin geleceği ile ilgili tartışmalar yapılır, siyasiler bölgelerine hizmet götürmek için gerekirse sert atışmaların içine girebilir. Tüm bunlar normal karşılanır.
Ancak hakaret etme içgüdüsü ağır basarsa, meclisin ayarı kaçar.
Halka açık bir toplantının yapıldığı bir ortamındaki bu tür davranışlar vatandaş nezdinde meclisin itibar kaybına uğramasına neden olur.
Tasvip göreceğine de inanmayanlardanım.
Lafı daha fazla uzatmaya gerek yok. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli'nin meclis gündemi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan sözlerine gelelim. Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu'nun MHP'den Ak Parti'ye geçmesini hazmedemeyen MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, Sarıoğlu için "zenne" benzetmesinde bulunmuş.
Bir kez daha tekrar etmekte fayda var, meclis toplantıları bu tür sıfatların yakıştırıldığı yer değildir. Senirli, özel bir sohbette böyle bir tanımlamada bulunabilir, belki daha da ağır ifadeler kullanabilir.
Bu kendisinin siyasi seviyesi ile alakadardır, denir geçilir… Siyasette parti değiştirmeler her zaman gündeme gelir ve gelecektir de… Siyaset ile iştigal edenler bunları iyi bilirler.
Ama ne hikmetse bir partilisinin başka bir partiye gitmesinin nedenlerini önce kendi içlerinde sorgulamazlar. Kolayı; karalamaktır, çamur atmaktır, çeşitli sıfatlar yakıştırmaktır. Bu yolu seçmek işlerine gelir.
MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli de meclis toplantısında Sarıoğlu için "Benim için o sadece belediye başkanı değil, şehr-i emin değil, bir zennedir" sözlerini sarf etmiş.
Her halde, aklı sıra, "Ben bu adama ne diyeyim de rezil ederim. Bizim partiden gitmesinin intikamını alırım" diye düşünmüş, dağarcığından "zenne" çıkmış.
Sayın Senirli, demek ki, "zenne" konusunda engin bir kültüre sahip ki bu sıfatı kullanmış. Konuya vakıf bir siyasetçiymiş biz de bu sayede öğrenmiş olduk.
Baştan belirttim, hiç de şık olmayan, Meclis adabına aykırı ifadeler tasvip görmez.
Bu saatten sonra MHP Grup Sözcüsü'nün vaka ile ilgili beyanlarının da kamuoyunda itibarı olmayacağı kanaatindeyim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Zenne meselesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN