Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuzun göz sağlığı size bağlı!

Dünyagöz Antalya Hastanesi'nden Op.Dr. Şahin, tedavisi geç kalınmış göz bozukluklarının telfisi zor sorunlar doğurduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 14.9.2014
Türkiye'de her üç çocuktan birinde uzak veya yakını görme sorununa rastlandığını belirten Dünyagöz Antalya Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Özer Şahin, bu durumun çocukların hayatlarının her alanındaki başarılarını olumsuz etkilediğini söyledi. Sorularımızı yanıtlayan Op. Dr. Şahin tedavisi yapılmamış veya geç kalınmış göz bozukluklarının ilerleyen yıllarda tedavisi son derece güç, farklı problemlere yol açtığını belirterek, çocuklardaki göz hastalıklarını enine boyuna anlattı.
Çocuklarda, düzenli göz muayenesi ne kadar önemli?
Ailelere okul yaşına gelen çocuklarını muhakkak düzenli olarak doktora götürmelerini öneriyoruz. Bu sayede bir veya her iki gözde görme azlığı problemi, buna neden olan hastalıklar ve şaşılık erkenden tespit edilir. 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için mümkünse doğumdan hemen sonra, yoksa 6-12 aylıkken, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir. Özellikle ailesinde göz problemi olanların bu konuda daha hassas davranmaları uygun olur.

4-6 HAFTA ARASI MUAYENE ŞART

Bebeklerin ilk göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?
Erken doğmuş bebeklerde doğumdan sonra 4-6 hafta arasında mutlaka göz muayenesinin yapılması gerekmektedir. Yeni doğan tüm bebeklerin ilk bir ay içinde göz muayenesinin yapılması Prematüre Retinopatisi dahil, göz tansiyonu, göz tembelliği, gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve şaşılık gibi birçok göz hastalığının erken teşhisi ve tedavisi açısından önemlidir.

GÖZ BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ
Çocuklardaki göz hastalıkları ve belirtileri nelerdir?
Görme bozukluklarının görülme sıklığı yaşa bağlı olarak artar. Göz tembelliği, şaşılık, miyopi, hipermetropi ve astigmat çocuklarda en sık görülen sorunlardır. Erken doğan yani prematüre bebeklerin ise problemleri çok daha farklı ve büyük boyutlarda olabiliyor, bu nedenle bebek ve çocuklardaki göz problemlerinin erken tanısı çok büyük önem taşıyor. Erken tanı için belirtiler ise şunlar: Göz kayması, göz kapağı düşüklüğü, göz yaşarması, çapaklanma, şişlik, bir gözü kapayarak bakma, çok yakından okuma, televizyonu yakından izleme, gözlerini kısarak bakma, okuduğu yeri kaçırma, okuduğu yeri belirlemek için parmak kullanma, baş ağrısı, sakarca davranış, dalgınlık, başı bir yana eğerek bakma, sık sık gözleri kaşıma, üç aylık olmasına rağmen bakışları odaklayamama.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuzun göz sağlığı size bağlı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN