Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'daki kaza Antalya'yı korkuttu

İstanbul'daki asansör kazası Antalyalıların dikkatini kendi asansörlerine çekti. Antalyalılar kendi asansörlerini denetlettirmenin derdine düştü

Giriş Tarihi: 14.9.2014
İstanbul'da bir inşaatta meydana gelen asansör kazasında 10 işçinin hayatını kaybetmesi Antalya'da geniş yankı buldu. Asansör kazalarının büyük bir faciaya dönüştüğüne tanık olan yüzlerce Antalyalı, kendi apartman ve işyerlerinde bulunan asansörlerin denetlenmesi için Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi'ni telefon yağmuruna tuttu.

RENKLERİN DİLİ

Vatandaşlar ev ve işyerlerinde bulunan asansörlerin denetlenerek eksikliklerinin tespit edilmesi konusunda yoğun talep göstermesinin ardından MMO Antalya Şube Başkanı Ümit Büyükeşmeli konunun önemine dikkat çekti. Oda olarak 2010 yılından bu yana asansör denetimleri yaptıklarını hatırlatan Büyükeşmeli, denetim sonucunda asansöre kırmızı, sarı ya da yeşil renkte etiket verdiklerini aktardı.

KASTEN ÖLDÜRME

Kırmızı etikete sahip asansörlerin can ve mal güvenliği açısından sakıncalı olduğunu söyleyen MMO Başkanı Büyükeşmeli, çok önemli bir uyarıda bulundu. Bu asansörlerin bir an önce arızalarının giderilerek, bakımlarının yapılması gerektiğinin altını çizen Büyükeşmeli, aksi takdirde kırmızı etiket takılmış asansörde bir kaza olması durumunda site ve binalardaki yöneticilerin 'kasten adam öldürme' suçlamasıyla yargılanabileceğini vurguladı.

ALDANMAYIN

Denetim yapanların yalnızca denetleyip bildirme sorumluluğu olduğunu aktaran Büyükeşmeli, özellikle Antalya'nın en eski yerleşim yerleri olan Güllük ve Bahçelievler'deki binaların bazılarındaki asansör revizyonunun yetersiz kaldığını, tamamen yenilemeye gidilmesi gerektiğini ekledi. Büyükeşmeli, yeni yapılmış asansörlerin de eksikliği olabileceğini belirterek, "Yeni ve hiç kullanılmamış asansörlerde bile yaptığımız denetimlerde eksiklikler buluyoruz. Maliyeti düşürmek için kalitesiz malzeme kullanılabiliyor. Yeni asansör her zaman uygun asansör demek değildir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'daki kaza Antalya'yı korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN