Turizmin Antalya'ya katkısı 3 milyar dolar

Giriş Tarihi: 24.9.2014

AKTOB Başkanı Hacısüleyman, turizmin Antalya'ya 3 milyar dolar katkı sağladığını söyledi ve Antalya'yı bekleyen tehlikelere değindi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Eylül ayı meclis toplantısında konuşan ATSO Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, İstanbullu turizmcilere meydan okudu.

EYLÜL'DE DÜŞÜŞ VAR

Eylül ayı itibariyle Antalya'ya gelen turist sayılarında düşüş yaşanmaya başladığını belirten Hacısüleyman, "Her geçen gün yeni işletmeler açılıyor ve herkes kendisine bir pazar payı arıyor. Yüzde 5'lik artışın hepimize yeterli olacağı kanısında değiliz. Büyüyen bir Antalya'nın bütün sektörlerine yetebilmesi için bizlerin iki haneli artışlara ihtiyacı var" dedi.

İSTANBUL'A MEYDAN OLUDU
Antalya'ya gelen turistlerin kent ekonomisine 3 milyar dolarlık katkı sağladığını söyleyen Hacısüleyman, "İstanbul'u biz yönetsek 60-70 milyon turist getirirdik. Çünkü doğal olarak pazarlanabilecek çok daha fazla öğe var. İstanbul'da ortalama geceleme süreleri 1 buçuk ile 1,7 arasındadır, bizde ise 8 buçuk ile 9 arasında" diye konuştu.

KAPIDAKİ TEHLİKE

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin Antalya'ya getireceği olası tehlikelerden de bahseden Hacısüleyman, "Küçük bir risk var. Bizlerin yüzde 5 artışın rahatlığı ile davranmaması gerekiyor. Yeni pazarlar bulmak olduğumuzu idrak etmek zorundayız" dedi.

ÇEVRE BİLİNCİ
Antalya'nın 55 ülke ile bağlantısı olduğunu söyleyen Hacısüleyman, "Bunu daha fazla geliştireceğiz. Bunun için cazibe alanlarının arttırılması gerekiyor. Yoksa biz sadece 4 ay turizm yapan geri kalan 8 ay yaşamaya çalışan bir kent haline geliriz. Bu cazibe alanlarının arttırılması da arazi arttırılması ile olabilir. Bugün tarım arazilerinin imara ve inşaata açılmasına bu yüzden karşıyız. Çevre bilinci çok önemli ve yükselen bir trend. Kişiler bireysel olarak çevreyi bozabilir ama toplum olarak konuştuğumuz zaman çevre öğesi birinci sıradadır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmin Antalya'ya katkısı 3 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN