Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmi bilerek baltalamışlar

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Serik'in pis suyunun denize ve derelere akıtıldığını belirterek göreve gelir gelmez bunu önlediklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 25.9.2014
Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından düzenlenen Kent Buluşmaları toplantısının bu ayki konuğu olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Serik, Manavgat ve Alanya arıtma tesisleri hakkında bilgi vererek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türel, Serik Belediyesi'nin önceki dönemde yüksek elektrik faturası geliyor diye tesisi çalıştırmadığını, pis suyu denize ve derelere döktüğünü söyledi.

DENİZE DÖKÜLDÜ

Alt yapı eksikliğinin turizmin en büyük sorunu olduğunu belirten Türel, göreve geldikleri dönemde Belek, Serik, Kumköy Manavgat ve Alanya'daki arıtmaların çalışamaz durumda olduğunu belirtti. Tüm tesislerin kapasitelerini doldurduğuna dikkat çeken Türel, Serik'te bulunan arıtma tesisi ile ilgili vahim bir iddiada bulundu. Türel, "Bu gibi durumları turizm hassasiyetleri içerisinde çok fazla dile getiremiyoruz. Serik Belediyesi kendisine ait olan arıtma tesisini elektrik faturası yüksek geliyor diye çalıştırmadan Serik'in bütün pis suyunu derelere ve denizine döküyordu. Biz bunları tespit ettik. Bunu nasıl izah edebilirsiniz, nasıl bir turizm hassasiyetiyle yan yana koyabilirsiniz" dedi.

YENİ PROJELER YOLDA

Var olan sorunları çözmek için bir kriz masası kurduklarını dile getiren Türel, "Kriz yönetimini en iyi şekilde yaptık. Pompaların sayısını arttırdık. Derin deniz deşarjına yüklenerek denizimizi kurtarmaya çalıştık. Kemer dahil turizm bölgelerinde arıtmaları iyileştirme çalışmaları yapmazsak Antalya'da seneye kimse denize giremez. İyi ki Büyükşehir Yasası çıkarılmış. İyi ki göreve gelmişiz. Bunlar olmasaydı Antalya sahilleri pislikten geçilmeyecekti. Arıtmalarla ilgili yaklaşık 50 milyon liralık tesis yatırımı yapmak üzere çalışmalarımızı tamamladık. İhalelerimizi Ekim'de tamamlayacağız, seneye Mart ayında bütün bu projeler hizmete girecek" şeklinde konuştu.

ANTALYA HASSASİYETİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da söz konusu arıtma tesisleri ile yakından ilgilendiğini aktaran Türel, şunları söyledi: "Çin dönüşü gece saat 01.00'de İstanbul Havalimanı'na indiğimizde Sayın Cumhurbaşkanımız ile telefonda görüştüm. Bana ilk sorduğu Serik, Manavgat ve Alanya arıtmaları oldu. Attığımız adımları detaylı bir şekilde anlattıktan sonra, 'Size teşekkürü borç biliyoruz, iyi ki zatıalinizin başbakanlığında büyükşehir yasası çıkmış. Yoksa Antalya'yı pislik götürecekmiş' dedim. Sayın Cumhurbaşkanımız o gün ABD Başkanı Obama ile toplantıdaydı. Toplantıdan çıkıyor, Antalya'nın arıtmalarını sormak için beni arıyor. Antalya'ya bu kadar hassasiyeti olan bir cumhurbaşkanımız var. Fakat Antalya'ya hep beraber sahip çıkmak durumundayız. Yoksa bir garip Menderes Türel sahip çıksa bir şey olmaz. Antalya'nın en şanslı dönemini yaşadığını belirtmek durumundayım."

ÇİFTÇİYE MÜJDE
Tarım alanında da çeşitli projelerin en kısa zamanda hayata geçeceğini aktaran Türel, çiftçinin girdi maliyetlerini düşürecek çok önemli bir müjde vererek, "Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Tarımsal Hizmetler ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı'nı oluşturuyoruz. Özelikle tarım sektöründeki maliyetlerin en aza indirgenmesi noktasında bir çalışma başlatacağımızı söylemiştim. Yeni güneş tarlaları alanları ve tesisler kuracağız. Bu sayede tarımdaki sulama birlikleri ve kooperatiflerine enerjiyi ücretsiz vereceğiz. Sulama maliyeti gibi bir maliyeti çok cüzi rakamlarla karşılayacak veya hiçbir sulama maliyeti olmayacak."

HAYVAN BORSASI VE MEZBAHA
ATB ile Antalya'ya yeni bir mezbaha ve hayvan borsası kazandıracaklarını söyleyen Türel, "Biz Antalya'yı inanılmaz bir hızla çıkartırken ara katta birisi bindi stop düğmesine bastı. Antalya 5 sene o katta bekledi. Antalya o katta bekliyorken ötekiler zirveye çıktı. O yüzden 5 senede 15 sene kaybettik diyorum. Keşke 5 senede 5 sene kaybetseydik. Ne oldu, olan bana olmadı, olan Antalya'ya oldu, benim üzüntüm bu. Ama biz hizmet ettikçe bazı kesimlerin hasedinden çatlayacağını görüyorum. Şimdi Antalya'nın bir hayvan borsası ve organize sanayinin içinde kalmaması gereken modern bir mezbahaya ihtiyacı var. ATB yapacak biz de mezbahayı yapacağız. Hem hayvan borsasını ve yeni mezbahayı Antalya'ya 1-2 sene içerisinde kazandıracağız" dedi.

ŞEHİR ANAYASASI
Toplantının ev sahipliğini yapan ATB Başkanı Ali Çandır ise şehrin çeşitli sorunlarına değinerek Antalya için ayrı özel bir anayasa hazırlanması gerektiğini savundu. Antalya'da tarım bu kadar gündemdeyken tarım yapılabilen toprakların yüzde18 olduğunu hatırlatan Çandır, "267 bin dönüm tarım arazimizi kaybetmiş durumdayız. Bundan sonra dünyada bütün sorunların temelinde gıda ve suya erişimde yaşanacağını dikkate aldığımızda tarım topraklarımızı korumak boynumuzun borcu diye düşünüyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmi bilerek baltalamışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN