Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akaydın'ın kazığı

Antalya'nın içme suyunu Karacaören'den sağlamak için DSİ'ye 300 milyon liralık proje yaptırtan Mustafa Akaydın'ın bir kazığı daha ortaya çıktı: Su tarımda bile kullanılamaz

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'ın Antalya ve devlete bir kazığı daha ortaya çıktı. Türel'in ilk başkanlık döneminde Manavgat Çayı'ndan içme suyu temini için DSİ ile imzalanan protokolü elinin tersiyle iten Akaydın, Karacaören'den su temin etmek için Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na 300 milyon liralık bir proje hazırlattı. Uzmanlar ise suyun tarımda bile kullanılmayacak kadar kirli olduğunu açıkladı.

MUHALEFETTE BAŞKA

Karacaören'den su temin fikri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk döneminde gündeme gelmiş ancak içme suyu olarak uygun bulunmayarak vazgeçilmişti. O günlerde Karacaören 2 Barajı'ndan su temini fikri, CHP'lilerin de sert eleştirilerine maruz kalmış, hatta CHP'liler 'Antalya'ya kirli su içirtmeyeceğiz' eylemi yapmıştı.

GÖREVE GELİNCE BAŞKA

Kirliliğin tespitine rağmen bir sonraki dönemde CHP'li Akaydın MHP grubunun da desteğini alarak şehrin içme suyunun 2017'den itibaren Karacaören 2 Barajı'ndan temin edilebilmesini karara bağlayarak, dönemin ASAT Genel Müdürü Fethi Yalçın'a, DSİ ile protokol imzalama yetkisi vermişti. Projenin Antalyalıların sağlığı açısından büyük bir tehlike oluşturacağına dikkat çeken SDÜ Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Erol Kesici, "Şu haliyle Karacaören Barajı tarımsal sulamada bile kullanılamaz. Geçen sene Karacaören'de tonlarca balık öldü" açıklamasını yaptı.

BAŞKAN DA YANLIŞ DEDİ
Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Şükrü Başdeğirmen de geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i ziyareti sırasında Karacaören'in içme suyu kaynağı olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu ifade edip vazgeçilmesi için destek istedi.

PROJE YER DEĞİŞTİRDİ, SON KARAR BAKANLIĞIN
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise söz konusu projenin Mustafa Akaydın yönetimi tarafından kararlaştırıldığını belirterek gelinen son durumla ilgili şu bilgiyi verdi: "Daha önce yapılan çalışmalarımızda Karacaören Barajı'nın içme suyuna uygun olmadığını tespit etmiştik. Biz de Manavgat suyu temini için proje başlattık. Alanya'dan Antalya'ya bütün sahil boyunca su temini sağlayacaktık ve 2070'e kadar yetecekti. O dönem Karacaören'i iptal etmiştik. Ama bizden sonra yeniden başlanmış. Şu anda Belediye olarak buna müdahale etmemiz mümkün değil. Çünkü konu tamamen Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor ve arıtması dahil 300 milyon liralık bir proje. İhalesi yapılmış, iş başlamış, değişiklik yapma yetkisi Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nda."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaydın'ın kazığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN