Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyasilerin hepsini tek tek dinlemişler

Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün 'paralel dinleme' operasyonunda gözaltına alınan 13 polis memuru sorguda hiçbir şey hatırlamadıklarını söyledi. Dinlenen siyasilere etiket verildi

Giriş Tarihi: 2.10.2014
Antalya Cumhuriyet Savcılığı'nın usulsüz dinlemelerle ilgili yürüttüğü soruşturmada Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Antalya, Mersin, Hatay, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde düzenlenen operasyonla gözaltına alınan polislerin sorgulamaları sürerken ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Bu arada, gözaltına alınacak polis sayısının 14 olduğu içlerinden birinin ABD'de olması nedeniyle gözaltına alınamadığı öğrenildi.

HİÇ HATIRLAMIYORLAR

Soruşturmada önce İzmir daha sonra da Antalya Ağır Ceza Mahkemesi'nden çıkartılan dinleme kararları için ise sahte evrak düzenlenip mahkemelere belge sunulduğu ortaya çıkarıldı. Gözaltına alınan istihbarattan sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve eski İstihbarat Şube Müdürü, yardımcısı ile komiser, komiser yardımcısı ve polis memurları olmak üzere 13 kişinin sorgulamalarında yöneltilen sorulara, 'Hatırlamıyorum. Öyle mi olmuş. Evrakları nereye gönderdiğimizi bilmiyorum. Kimin talimat verdiğini hatırlayamadım" gibi yanıtlar verdikleri öğrenildi.

AK PARTİ İL BAŞKANI LİSTEDE

Zanlıların, usulsüz olarak dinledikleri 137 telefon hattının kimlere ait olduğu ise tek tek belirlendi. Dinlenenler arasında en dikkat çeken isim ise AK Parti İl Başkanı Avukat Mustafa Köse oldu. Dinlenen AK Partililer arasında, İl Başkan Yardımcıları Mehmet Çetinkaya ve Zekeriya Tonoğlu ile Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nezihe Tezcan Yoldan da yer alıyor. Dinleme kararlarında, "Organize suç örgütü kurmak ve üyesi olmak" suçu isnat ediliyor. Antalya İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün başvurusu üzerine 2011 ve 2013 yılları arasında mahkemelerden alınan kararlar ile dinlenenler listesinde MHP'li yöneticiler de bulunuyor. Türk İntikam Tugayı Üyesi (TİT) olmakla suçlanan MHP İl Başkanı Osman Çetin ile Organize Suç Örgütü üyesi olmakla suçlanan İl Başkan Yardımcıları Ali Adnan Kaya, eski İl Başkanlarından Mustafa Aksoy, İl Yönetim Kurulu Üyesi Osman Kalay, İl Genel Meclisi Üyesi ve Antalya Lastik Tamircileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Dal, Finike İlçe Başkanı Arif Ertuğ, Kepez İlçe Başkanı Süleyman Kılıç, Manavgat İlçe Başkanı Halil Gubaş ile Gazipaşa İlçe Başkanı Mehmet Yüksel dinlenenlen arasında yer aldı.

AKAYDIN'IN DANIŞMANI DA VAR

Dinlenen kişiler arasında CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın siyasi danışmanlarından Hafize Duygu Batmaz'ın olması da dikkat çekti. Telefonu dinlenen CHP'liler arasında eski Antalya İl Başkanı Özer Ahmet Ülken, dönemin Gençlik Kolları Başkanı Önder Önen ile Gazipaşa Belediye Başkanı Cem Burak Özgenç de var. Dinlenen CHP'liler arasındaki Önder Önen, 30 Mart yerel seçimlerinde CHP'den Konyaaltı Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi seçilmiş ancak kısa bir süre sonra partisinden istifa ederek AK Parti'ye katılmıştı. Önen halen Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Konyaaltı İlçe Koordinatörü olarak görev yapıyor.

SİYASİLERE MESLEK ETİKETİ

Dönemin İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün İzmir ve Antalya'daki ağır ceza mahkemelerinden dinleme kararları çıkartırken siyasileri dinlemek amacıyla hepsine birer meslek uydurup etiketlediği de belgelere yansıdı. AK Parti Antalya İl Başkanı Köse'nin mesleği avukat olmasına rağmen dinleme kararına 'Çiftçi' yazdırılması gözlerden kaçmadı. Telefon dinleme kararlarında siyasilerin çiftçi, işçi, kamyon şoförü, esnaf ve oto tamircisi gibi meslekler, polislerin ise kasap, taksici ve esnaf gibi meslekler uydurularak dinlendiği öğrenildi. Usulsüz dinmelerin 1 hafta ile 3'er ay arasında değiştiği vurgulandı.

KASAP POLİS MÜDÜRÜ
Dönemin Antalya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Yavuz Dölek'in talimatıyla mahkemeden sahte ve usulsüz evraklarla alınan dinleme kararı ile polisin polisleri dinlediği de belgelendi. Dinlenenler arasında dönemin Alanya İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka'nın da yer alması dikkat çekti. Saka'nın dinlenmesi için karar çıkartılması için kendisinin 'kasap' olduğu ileri sürülerek mahkemeden izin alındığı sızan bilgiler arasında yer alıyor. Muratpaşa İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Çalışkan ise taksici etiketi ile dinlenen polislerden bir diğeri.

ADLİYEYE ÇIKARILDILAR
Aralarında 2. Sınıf Emniyet Müdürü dönemin İstihbarat Şube Müdürü Yavuz Dölek, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Bülent Elaldı, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Gökhan Tayuk, komiserler İsa Yıldırım, Asım Demirel, Rüştü Çetinkasap ve Şenol Oral'ın da bulunduğu 13 polis 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma' suçlamalarıyla dün Antalya Adliyesi'ne sevk edildi. Zanlılardan 6 polis memuru savcılıktan serbest bırakılırken 7 rütbeli polis tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.

BBP'LİLER DE LİSTELERDE
'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma' suçlamalarıyla ifadeleri alınan zanlıların dinledikleri siyasiler arasında BBP'li yöneticiler de var. Listede BBP Antalya İl Başkanı Ali Saçıkara, Alanya İlçe Başkanı Mehmet Ömür Saka yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyasilerin hepsini tek tek dinlemişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN