İş çok işçi karaborsa

İŞKUR'un Antalya'da yaptığı işgücü araştırmasına göre açık iş oranı yüzde 3.1 oldu. İşverenler ise 8 bin 184 işçi arıyor. En yüksek açık iş oranı yüzde 10.9 ile bilgi ve iletişim sektörü oldu

Giriş Tarihi: 3.10.2014
Turizmin başkenti Antalya, hizmet sektöründe çalıştıracak eleman bulmakta büyük bir sıkıntı yaşıyor. Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Antalya İl Müdürlüğü'nün yaptığı araştırmaya göre kentte eleman temininde en fazla güçlük çekilen meslek grupları turizmle doğrudan bağlantılı. İŞGÜCÜ

ARAŞTIRILDI
İŞKUR Antalya İl Müdürlüğü'nün İşgücü Piyasası Talep Araştırması tamamladı. Araştırma ile kentteki işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen mesleklere ilişkin bilgiler ortaya çıkarıldı.

8 BİN 184 AÇIK İŞ VAR

Antalya'da özel sektöre ait 4 bin 289 işyeri ziyaret edilerek gerçekleştirilen araştırma sonucunda 8 bin 184 kişilik açık iş tespit edildi ve açık iş oranı yüzde 3.1 olarak hesaplandı. Araştırmaya göre açık işler için yaklaşık yüzde 58.2 oranında asgari eğitim talep edilirken yüzde 3 oranında çıraklık, yüzde 21.8 oranında lise altı, yüzde 26.8 lise ve dengi eğitim talep edilirken, sadece yüzde 6.7 oranında lise üstü eğitim talep ediliyor.

GARSON VE KOMİ YOK
Araştırma kapsamında işverenlere hangi mesleklerde eleman temininde güçlük çektikleri de soruldu. Buna göre çalışacak personel temininde en fazla güçlük çekilen meslekler; garson, bulaşıkçı, komi, kat görevlisi- turizm, güvenlik görevlisi, meydancı, aşçı, beden işçisi, inşaat elemanları kalıpçısı ve resepsiyon görevlisi şeklinde sıralandı. Araştırmada ayrıca sektörlere göre en yüksek açık iş oranının yüzde 10.9 ile bilgi ve iletişim sektöründe olduğu tespit edildi. Bilgi ve iletişim sektörünü yüzde 7.7 açık iş oranı ile su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri sektörü ve yüzde 6.6'lık açık iş oranı ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektörü izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş çok işçi karaborsa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN