Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik kent Herkül ve Aşil'in korumasında

Giriş Tarihi: 5.10.2014
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve kazı ekibinde görevli Araştırma Görevlisi Düzgün Tarkan, Burdur'un Gölhisar ilçesindeki bir vatandaşın antik kentin korunmasına yardımcı olması amacıyla Kangal cinsi iki yavru köpeği kendilerine getirdiğini söyledi. Tarkan, "Müze değeri taşımayan eserleri depomuzda muhafaza ediyoruz. Köpekler depo ve kazı evi ile antik kentin korunmasına yardımcı oluyor" dedi.

GECE KENTİ KORUYORLAR

Kazı ekibinde görevli Dicle Üniversitesi Araştırma Görevlisi İsmail Baytak 'Herkül' ve 'Aşil'in ekiple çok uyumlu olduklarını, herhangi bir zararlarının bulunmadığını kaydetti. Baytak, "Köpekler gece açık alanda gezerek antik kenti koruyor. Antik kentin alanı yaklaşık 400 hektar olduğu için biz tamamını gezemiyoruz ama köpekler bölgeyi sahipleniyor" diye konuştu

GLADYATÖRLER KENTİ KİBYRA

Miliaslı kolonistlerce MÖ 300'lerde Pisidia-Karya-Frigya ve Likya arasında, bugünkü Gölhisar ilçesinde kurulmuş köklü bir devlet geleneğine sahip Kibyra Antik Kenti, stadyumu, meclis binası, agorası ile dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olarak gösteriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik kent Herkül ve Aşil'in korumasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN