Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limanda duraklama dönemi

Antalya Limanı'na Ocak-Ağustos döneminde 45 kruvaziyer ile 133 bin 997 yolcu geldi

Giriş Tarihi: 6.10.2014
Port Akdeniz Antalya Limanı Genel Müdürü Özgür Sert, kruvaziyer turizmin Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz çanağındaki ülkelerde gerilediğini söyledi. Mısır, İsrail, Lübnan gibi ülkelerde yaşanan sıkıntıların Akdeniz çanağındaki kruvaziyer turizmini olumsuz etkilediğini aktaran Sert, "Haberleri dinleyen turist 'Suriye'de savaş, Mısır'da askeri yönetim var' diyor ve o bölgelere gitmek istemiyor" dedi.

HEDEF 170 BİN YOLCU

Antalya'da kruvaziyer turizminde geçen yıla göre küçülme veya büyüme bulunmadığını fakat Türkiye genelinde yüzde 30'ün üzerinde daralma olduğunu kaydeden Sert, "Antalya'ya 45 kruvaziyer ile 133 bin 997 yolcu geldi, sene sonuna kadar geçen yılki rakam olan 170 bin yolcuya ulaşmayı bekliyoruz" diye konuştu.

MERMERDE ARTIŞ VAR

Antalya Limanı'ndan gerçekleştirilen ticaret hakkında da bilgi veren Sert, limandan başta mermer olmak üzere çimento ve sanayi ürünleri ihracatı yapıldığını, bu çerçevede ocakeylül döneminde 148 bin 414 TEU yükleme-boşaltma gerçekleştirildiğini bildirdi. Ocak-ağustos döneminde 52 bin 753 TEU mermer ihracatı yapıldığını ifade eden Sert, 2009'un aynı dönemine göre limandan yapılan mermer ihracatında yüzde 220,7 artış kaydedildiğini söyledi.

10 MİLYONLUK YATIRIM

Limandan yapılan ihracatta 2014 yılının, 2013'ten daha iyi geçmediğine işaret eden Sert, "Limanı modernize etmek amacıyla planlanan 10 milyon dolarlık yatırımın yarısını tamamladık. Önümüzdeki dönem limandaki 130 dönümlük alanın tamamı betonlanacak" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limanda duraklama dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN