Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurumlar çalıştı kötü koku bitti

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Kurumlar çalıştı kötü koku bitti

Sabah Akdeniz'in TOKİ konutları sakinlerini bıktıran OSB kaynaklı kötü kokuyu gündeme getirmesi ile denetim arttı, cezalar yazıldı, koku bitti

SABAH Akdeniz'in, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yakınında bulunan TOKİ konutları sakinlerinin koku şikayetini gündeme getirip takipçisi olması ile bölge halkı rahat bir nefes aldı. OSB yönetimi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün çevre halkının şikayetleri sonucunda başlattığı denetimlerde, iki üretim tesisinin kötü kokunun oluşmasına sebep olduğu tespit edildi. Gıda üretimi yaptığı belirlenen tesislere para cezası kesilirken, koku sorunu da ortadan kaldırıldı.

ÖNCEDEN MİMLİ
OSB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, "Biz daha önce söz konusu firmalara uyarı yazısı gönderip, 'tedbiriniz alın' dedik ve hatta bu tedbirlerin alınmasını sağladık. Haberin yayınlanmasından önce bu firmalardan birine cezai işlem uygulanmıştı. Bölge halkının şikayetleri üzerine tekrar ceza kesildi" dedi.

ÇEVRE DUYARLILIĞI
OSB'nin çevreye son derece duyarlı bir kurum olduğunun altını çizen Budak, "İki defa çevre ödülü almış bir kurum OSB. Tüm bunların yanında Antalya'da her alanda bir çevre duyarlılığı olmalı, sadece OSB'de değil. Bu yüzden biz bu bilinci OSB'de en üst seviyeye çıkardık. Bunun bilincinde olan sanayicimiz çoğunlukta ama arada istisnalar oluyor ve bunlara gerekli yaptırımları uyguluyoruz" şeklinde konuştu. Tesislerden çevreye zarar veren bir salınım olmadığını, gıda üretimi yaptıkları için oluşan bakterilerden kaynaklı koku oluştuğunu belirten Budak, "Bu bakterilerin ölmesi ile ortaya bölge halkını rahatsız eden bir koku çıkıyor. Biz OSB olarak olması gerekeni yapıyoruz. Vatandaşlarımız her hangi bir rahatsızlık hissettiğinde bize bu şikayetlerini mutlaka iletsin" ifadelerini kullandı.

HABERLER SES GETİRDİ
TOKİ konutları sakinlerinden Ayşe Özer, SABAH Akdeniz'de konuyla ilgili ikinci haberin yayınlanmasının ardından kötü kokunun tamamen kesildiğini söyledi. Artık rahat nefes alabildiklerini ifade eden Özer, "Çevre Bakanlığı yaptığımız şikayetleri değerlendirdiklerini ve iki fabrika tespit edip, bu işletmelere ceza kestikleri yönünde bir bilgilendirme yaptı bizlere. Artık geceleri daha rahat uyuyabiliyoruz. Kokunun sona ermesi ile yaşam kalitemiz arttı. Herkese çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurumlar çalıştı kötü koku bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN