Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Portacar güneşe hasret

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Portacar güneşe hasret
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Mekanik Topluluğu tarafından 2011 yılında üretilen ve her yıl geliştirilen 'Portacar' isimli güneş enerjisiyle çalışan otomobil, iki yıldan bu yana Antalya dışındaki etkinliklere katılamıyor.

60 KM HIZ YAPIYOR

Proje Danışmanı AÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Ersoy, aracın akülerinin tam dolu iken 1 saat süreyle yol kat edebildiğini söyledi. Ersoy, aracın saatte 60 kilometre hız yapabildiğini de kaydetti. Doç. Dr. Ersoy, araçta kullanılan birçok malzemenin hurda metallerden ya da elektrikli bisiklet ve motosiklet malzemelerinden yapıldığını ifade ederek, aracın adını Antalya'nın simgesi portakaldan aldığını ve direksiyon sisteminin portakal suyu sıkacağından yapıldığını belirtti.

SPONSOR ŞART

Portacar adı verilen otomobilin, 2011'de İzmir'de ve 2012 İzmit Körfez Pisti'ndeki yarışmalara katıldığını belirten Ersoy, sponsor desteği olmadan bu projeyi daha ileriye taşımalarının mümkün gözükmediğini vurguladı. Ersoy, kısıtlı imkanları nedeniyle öğrencilerin ellerinde taşıyarak bina içine soktukları otomobilin iki yıldan bu yana bina dışına çıkartılamadığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Portacar güneşe hasret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN