Ustalık dönemim

SABAH Akdeniz'e özel açıklamalar yapan ve "Antrenörlüğün okulu varsa ben ana okulundan başladım" diyen Antalyaspor'un teknik patronu Korukır, "Şampiyon olmaya geldim" dedi

Giriş Tarihi: 13.10.2014
Ustalık dönemim
Süper Lig'e veda eden Antalyaspor'u yeniden ayağa kaldıracak teknik adam ile ilgili sezon başında çok isim konuşuldu. Ancak belki de hiç kimsenin beklemediği bir kararla Engin Korukır teknik patron olarak açıklandı. Daha önce Yılmaz Vural ve Hikmet Karaman'ın yardımcısı olarak camiaya hizmet eden Korukır, bu kez tek başına göreve geldi. Sözleşmesinde '5 hafta sonunda takım ilk 6'da olmazsa sözleşmesi fesholur' maddesi bulunduğu ileri sürülen Korukır, SABAH Akdeniz Editörü Murat Özgen'e lider takımın hocası olarak konuştu.

PARA PUL KONUŞMADIK

Engin Korukır ile röportajımıza başlarken ilk olarak geliş sürecini sorduk. Deneyimli teknik adam süreci şöyle özetledi; "Şimdi aynı ligde olduğumuz için ismini söylemeyeyim ama sezon başında başka bir takımla anlaşmıştım. O sırada Mehmet Aygün aradı. Antalya'ya geldim, görüştük. Hiçbir şartım olmadan kabul ettim. Para pul hiç konuşmadık. Benim hiçbir şartım olmadı. Yönetimin oldu ama benim olmadı. Takımın oluşturulması ile ilgili ise hiç karıştırmadım. Bu takımın hesabını ben vereceğim çünkü.

ANAOKULUNDAN

Tek adam olarak ne kadar deneyimli olduğunu sorduğumuz Korukır, Antalyaspor'a gelişini biraz da kaderin cilvesi olarak görüyor ve iddialı konuşuyor: Ben ikinci amatör kümede antrenörlüğe başladım. Sonra birinci amatör küme, sonra da üçüncü ligde hocalık yaptım. Ardından Yılmaz Vural ve Hikmet Karaman ile 8 yıl Süper Lig'de çalıştım. Antrenörlüğün bir okulu varsa ben anaokulundan başladım. Bu benim ustalık dönemim. Yardımcı antrenörken iki Türkiye Kupası şampiyonluğum var. 2 lig şampiyonluğum var. Avrupa kupalarında yardımcı antrenörlük yaptım. Antalyaspor'da küme düşme acısını da yaşadık. Onu da yaşamalıymışız demek ki. Ama Allah nasip etti, ertesi yıl Hikmet Hoca ile geldik, yine bu takımda şampiyonluk yaşadık. Ben kadere çok inanırım. Burada küme düştük, ertesi sene başka hoca ile geldim şampiyon olduk. Takım yine düştü, yine ben takımın başına geldim. Yine çıkacağız.

HERŞEY SIRAYLA

Benim aldığım para ile ilgili söylentilere hiç değinmeyeceğim. Bendeki tecrübe çok az antrenörde var. Küme düşme, kupa şampiyonluğu, lig şampiyonluğu, Avrupa'da mücadele. Sadece birinci adamken şampiyonluk yaşamadım, onu da burada yaşayacağım. Cenab- ı Allah her şeyi sıraya koyar. Bunu biliyorum, inanıyorum. Eksik olanı da Antalyaspor'da tamamlayacağım. Yeter ki bizim kafamız rahat olsun. Ufak tefek işlerle uğraşmayalım.

BİZİ KOLAY KOLAY YENEMEZLER

Herkesin sorduğu soruyu bizzat sorup cevap almak istedik Engin Hoca'dan. 'Şampiyon olabilecek miyiz' sorusuna, kısa ve net bir yanıt verdi: 3-3 biten maçtan sonra Manisa'da kaçan puanlara üzüldüler ama benim bir hesabım var. 'Ortalama 1.85 - 1.90 puana taktı' diyorlar. Evet taktım. Biz bu ortalamayla Süper Lig'de olacağız. Göreceksiniz. Biz bir kere kolay kolay yenilmeyiz. Biz ikimse kolay kolay yenemez. Çünkü biz çok gol atıyoruz.

TARAFTAR AZ AMA ETKİLERİ BÜYÜK
Engin Korukır önce takımına, sonra da taraftara güveniyor ve başarı arttıkça tribünlerin daha çok dolacağına inanıyor
Taraftarla ilgili görüşlerini sorduğumuz Engin Korukır önce takımına, sonra taraftara güveniyor ve başarı arttıkça tribünlerin çok daha fazla dolacağına inanıyor. Taraftara sonsuz teşekkür ediyorum. Mesela Manisa'da ev sahibi takımdan 100 kişi fazlaydık, 1000 kişi gibi ses çıkardılar. Ordu'da da öyleydiler. Sayıları azdı ama etkileri büyüktü. Bize destek veren her bir taraftara çok teşekkür ediyoruz. Sayıları önemli değil ama biz biliyoruz ki başarımız devam ettiği sürece artacaklarına da inanıyorum. Daha sonra kentin ileri gelenleri de takımımıza sahip çıkacaktır.

EROL TAŞ MI EDİZ HUN MU?

Başarının yolunun yıldız oyuncular ve bol paradan değil takım olmaktan geçtiğini hatırlatan Korukır kendisine anlatmasını istediğimizde isi Türk sinemasından örnekler verdi: Beni kimse hayatta kulübede oturtturamaz. Futbolcu, taraftar uyuşuk hoca istemez. Maçı yaşamalıyım ki yaşatabileyim. Ben de kenarda futbolcu kadar yorulmalıyım ki oyuncularım bana inansın. Bana kimse hikaye anlatmasın. Ben duramam maçı izlerken. Disiplin tamam ama her gün disiplin olur mu? Bazen Erol Taş bazen Ediz Hun olacaksın. Maç içinde Erol Taş oluyorum zaten. Daha çok Ediz Hun olmak lazım. Biz futbolcularla birbirimizi iyi anlıyoruz.

LİDERİN HOCASI
İlk 5 haftadaki performansı merak edilen Antalyaspor'un teknik direktörü Korukır, lider takımın hocası olarak SABAH Akdeniz'e röportaj verirken takıma olan inancını dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ustalık dönemim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN