Eylemci işçileri hapis bekliyor

Tazminatlarını alamadıkları için kapatılan fabrikada eylem yapan Anteks işçileri hakkında 'Özel mülke zarar vermekten" 1-3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Eylemci işçileri hapis bekliyor
Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde uzun yıllardır üretim yapan Anteks fabrikasında 18 Eylül 2013 tarihinde işine son verilen bin 200 işçiden, ücret, kıdem ve ihbar tazminatlarını alamadıkları için eylem yapanlar davalık oldu. Geçen Mayıs ayında fabrikayı işgal ederek eylem yapan işçiler hakkında "Özel mülke zarar vermekten" dava açıldı. Eylemci işçilerden 71'i Antalya 12'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

GÜNLERCE SÜRMÜŞTÜ

Geçen Mayıs ayında 150'ye yakın işçi maaş ve tazminatlarını alamadıkları için fabrikanın girişini kapattıktan sonra ateş yakarak eylem başlatmışlardı. Giriş kapısını bir traktörle kapatan işçiler eylemin ses getirmesi için fabrika içindeki malzemeleri benzin kullanarak yakmışlardı. İşçilerin bu direnişi günlerce sürmüştü. Eylemlerde 9 aylık Kıvanç bebek de simge olmuştu. Daha sonra işçiler güvenlik güçlerinin uyarısı üzerine eylemlerine son vermişti.

2 BİN LİRA ÖDENDİ

Anteks işçilerinden Nevzat Cancan, eylemler sırasında kendilerine fabrika yönetimi tarafından 2 bin lira para ödendiğini söyledi. Fabrika yönetiminin kendileri ile protokol yaparak borçlarının tamamını ödeyecekleri sözü verdiğini de belirten Cancan, "2 bin liranın dışında bir ödeme yapılmadı. Her görüşmemizde ise tazminatlarımızın ödeneceği söylendi" diye konuştu.

HAKLARIMIZ NE OLACAK?

Haklarında dava açılan 71 Anteks işçisi 5 Aralık tarihinde mahkemede hazır bulunacaklarını söyledi. Haklarını aradıkları için yargılandıklarını da belirten işçiler, "Biz çocuklarımızın rızkını almak için mücadele ettik. Yasadışı bir iş yapmadık. Bizim haklarımız ne olacak" diye konuştu. İşçiler fabrikanın satıldığını da iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eylemci işçileri hapis bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN