Haluk ÜNCEL: Antalya treni kaçtı istikamet Çorum

Giriş Tarihi: 17.10.2014
CHP Antalya İl Kongresi bir sürpriz yaşanmadan geçti. Avukat Cavit Arı, yeni İl Başkanı seçildi. Anladığım kadarı ile olması gereken gerçekleşti.
Ancak, bu kongrenin en önemli kısmı, Deniz Baykal'ın Antalya'da bazı işlerin peşini bırakmayacağı şeklinde teşekkül etmiştir. Normali de budur. Kongrenin sonucu, 16 yıl CHP'ye Genel Başkanlık yapan Baykal'ın, CHP içinde eriyip yok olmasını bekleyenlerin her geçen gün ümitlerinin daha da tükendiğini ortaya koymuştur.
Baykal'ın bir il başkanlığı seçiminde kaybeden taraf içerisin- de olmasının eski genel başkanının Antalya'da gücünü yitirmesine neden olduğunu öne süren CHP'liler de herhalde bundan bir ders çıkaracaktır.
Yoksa Baykal, bunlara aynı sınıfı bir kez daha okutur diye düşünüyorum.
Çünkü siyasi tecrübesi ve devlet adamlığı terbiyesi buna fazlasıyla yetmektedir.
CHP'de bundan sonraki süreç, yeni İl Başkanı Cavit Arı'nın performansına bağlıdır.
Arı, partisinde toparlayıcı bir rol sergileyip, tüm; kırgınlar dahil CHP'lileri bir araya getirmeyi başarırsa, 2015'te yapılacak Genel Seçimlere böyle bir ortamda girecektir. Bu da, CHP Genel Merkezince, İl Başkanı'nın başarısı olarak kabul görecektir.
Sonraki adım budur.
Asıl mesele ise, 2015 Milletvekili Seçimleri sıralamalarında kimlerin hangi sırada yer alacağıdır.
Burada, yine Baykal faktörü önemli bir rol oynayacaktır. Hangi şartlar altında olursa olsun Deniz Baykal'a Antalya'nın bir numarası yine teslim edilecektir. Ya Baykal'a "Sayın Baykal Antalya birinci sıra adayımız sizsiniz, bizi anlayışla karşılayacağınızı bekliyoruz" babında kısa yollu "Sayın Baykal siz tamam da diğer adaylara biz bakacağız" denilebilir. Tabi Baykal'ın buna nasıl bir tavır göstereceği de meçhuldür. Ya da "Sayın Genel Başkan siz bu partiye yıllarınızı verdiniz, Antalya'da tabi ki birinci sıra adayımız siz olacaksınız, bölgeyi sizden iyi bilen ve tanıyan yoktur, tecrübelerinizden de faydalanmak isteriz" şeklinde bir teklif de sunulabilir. Bu da Baykal'a listeye müdahale yetkisini verir. Listeyi kendi yapmasa da bazı adaylar için tasarrufta bulunur.
Bundan sonrası ise zurnanın zırt dediği yerdir. Baykal şartlar ne olursa olsun, Antalya'da sadece bir kişiye vize vermez, verdirtmez.
Sanırım siz de tanıdınız; emekli belediye başkanı Mustafa Akaydın… Akaydın, her ne kadar vekil olma arzusu ile yanıp tutuşuyorsa da bence Baykal var olduğu sürede Ankara'ya ancak en iyi arkadaşı Doğu Perinçek'i ziyaret etmeye gider… Başka ziyaretleri olursa da bizi alakadar etmez.
Antalya'da Baykal'ı hafife almanın ne demek olduğunu sanırız Akaydın anlamıştır, ama Antalya treni kaçtı, Çorum'a sefer var mı bilmiyorum!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Antalya treni kaçtı istikamet Çorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN