Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tıp Fakültesi'nde yolsuzluk iddiası

Giriş Tarihi: 17.10.2014
Tıp Fakültesi'nde yolsuzluk iddiası
Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömür Taşkın, fakültede görevli 3 öğretim üyesi hakkında 'Görevi kötüye kullanma, sahtecilik, suç delillerini yok etmek ve dolandırıcılık' iddialarıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Taşkın, şikayet dilekçesinde, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde görev yaptığını, 2013 yılının Şubat ayından bu yana da hastane dışında kendi muayenehanesi bulunan öğretim üyesi statüsünde çalıştığını belirtti.

SORUŞTURMA İZNİ VERİLSİN

Yaklaşık iki yıl önce Başbakanlık İletişim Merkezi'ne, hastanede usulsüz işlemler yapıldığı yönündeki şikayet üzerine Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'ndeki tüm öğretim elemanları hakkında savcılıkça soruşturma başlatıldığını anlatan Taşkın, savcılığın şüphelilerin kamu görevlisi olması ve suçun görevle ilişkisi nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'nden idari soruşturma yapılması ve soruşturma izni verilmesi için talepte bulunduğunu kaydetti. Taşkın, "Öğretim üyeleri İ.M. ve M.Ş, üniversitede direkt gelir getirici işlem yapmaya yasaklı oldukları halde özel muayenehanelerinde para alarak veya almayarak hastalarının ameliyat ve amniyosentez işlemlerini üniversite hastanesinde gerçekleştirmiştir. Haberim olmadan zorunlu olduğu için adımı kullanarak sisteme giriş yapmış, soruşturma başlayınca da resmi nitelikteki amniyosentez kayıt defterini kasıtlı olarak yok etmişlerdir. Bu durum sahte belge düzenlenmesine sebebiyet vermektir. M.E.A. ise, girmediği işlemlerden haksız performans geliri elde etmiştir" dedi.

ASİSTANLAR DİNLENSİN

Taşkın, soruşturmacı K.B'nin soruşturmayı gereği gibi yönetmediğini, haksız eylemlerin ortaya çıkmasını engelleyerek görevini kötüye kullandığını öne sürdü. Bölümde görevli asistanlardan konuyla ilgili beyan alınması durumunda hakikatlerin ortaya çıkacağını öne süren Taşkın, "Adı geçen ve tespit edilecek diğer failler hakkında cezalandırılmak üzere kamu davası açılmasına karar verilmesini mağdur sıfatıyla istirham ederim" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıp Fakültesi'nde yolsuzluk iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN