Uyuşturucuda ürküten tablo

Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu, kentte uyuşturucu madde kullanımının giderek yaygınlaştığına işaret etti. Konsey, önlemler alınması konusunda uyarı yaptı

Giriş Tarihi: 18.10.2014
Uyuşturucuda ürküten tablo
Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu, kentte gençler arasında uyuşturucu madde kullanımının giderek yaygınlaştığına işaret ederek, önlemler konusunda daha etkin ve somut adımlar atılması gerektiğini duyurdu. Ekim ayı toplantısının gündemini 'Madde Kullanımı ve Bağımlılık' olarak belirleyen Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu, uyuşturucu sorununa dikkat çekti. Dr. Arif Bulut başkanlığında Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi'nden temsilcilerin katıldığı toplantıda sorunun çözümüne yönelik öneriler tartışıldı. Çalışma Grubu Başkanı Dr. Arif Bulut, aşırı göçün toplumsal birçok sorunu da beraberinde getirdiğine işaret ederek, Antalya gibi turizm ve eğlence merkezi olan bir kentte maddeye ulaşım ve kullanımın kolaylığının diğer kentlere oranla daha fazla olduğunu söyledi. Bulut, bir göç kenti olan Antalya'da toplumsal yapının oldukça karışık olduğunu ifade ederek, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi bünyesindeki 20 yataklı tedavi ve rehabilitasyon merkezinin yeterli olmadığını söyledi.

BONZAİ TEHLİKESİ

Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr. Ozan Uzkut, son aylarda onlarca gencin yaşamına mal olan bonzai kullanımına Antalya'da da sıkça rastlanmakta olduğunu belirtirken, Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden (AMBAUM) katılan Uzman Psikolog Nilüfer Şener, bonzainin içindeki etken maddelerin henüz tam olarak belirlenmediğine dikkat çekti. Şener, "Bonzai sentetik bir uyuşturucu olduğu için bağımlılık oranı çok yüksek. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de 150-200 çeşit formu olduğunu görüyoruz. Şu ana kadar bizim polikliniğimize başvuru sayısı 8 bin 100'ü buldu. Hastaların geçmişlerini incelediğimizde ise eski kullanıcıların bonzaiyi en az bir denedikleri anlaşılıyor" diye konuştu.

CEZASI 15 YILA ÇIKARILDI

Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nden toplantıya katılan görevliler ise 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında bonzaiden işlem yapılan 18 yaş altı çocuk sayısının sadece 2 olduğunu belirterek, "İlimizde madde takibi önemli ve bu konuda istatistikler de her geçen gün yükseliyor. Ancak bonzai tehlikesi ilimizi tehdit edecek düzeyde değil. 2013 yılında bin 600 olay yaşanmış ve bunlardan 576'sı tutuklanmıştır. 2013 yılında sadece 3 kilogram bonzai ele geçirilirken, eroindeki miktar 60 kilogramı bulmuştur. Antalya piyasasında eroinin 0.2 gram paketler halinde ve 0.1 saflık oranındaki fiyatı 5 YTL. Buna karşılık bonzainin 1-2 gramı 15 lira. Bu işi yapanlar da sadece bonzai değil, diğer tüm maddeleri birlikte satar. Eskiden en fazla 5 yıl ceza veriliyordu. Şimdi yapılan değişiklikle 15 yıla kadar çıkarıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuşturucuda ürküten tablo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN