Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güç gıda güvenliğinde

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Güç gıda güvenliğinde

Dünya Gıda Günü nedeniyle düzenlenen panelde konuşan Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, büyük bir ülke olabilmek için gıda güvenliğinin önemine dikkat çekti

Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Dünya Gıda Günü dolayısıyla "Aile Çiftçiliği" konusunda panel düzenledi. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen panelde konuşan Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, dünyada büyük ve güçlü ülke olabilmek için "eğitilmiş insan gücü, doğal kaynak ve gıda temininde kendi kendine yeterli olmak" gerektiğini söyledi. Bugün teknoloji üretiminde bir numara olan, refah seviyeleri yüksek fakat yeterli toprağa sahip bulunmayan ülkelerin bile tarım yapmak için her yolu denediğini anlatan Cevheroğlu, "Örneğin Güney Kore. Hepimizin evinde Güney Kore malı cep telefonu veya elektronik cihaz var. Bir cep telefonu satıyor, bizim bir römork portakalımız kadar para alıyor. Güney Kore tarım olarak çok geniş araziye sahip değil fakat ülkenin önemli bölümü seralarla örülü" dedi.

AİLE ÇİFTÇİLİĞİ YILI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı da BM Genel Kurulunda 2014 yılının resmi olarak 'Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı' olarak ilan edildiğini hatırlatarak, bunun amacının açlık ve yoksullukla mücadelede, gıda güvenliğinin ve beslenmenin sağlanması, geçim kaynaklarının iyileştirilmesi, doğal kaynakların yönetilmesi, çevrenin korunması ve aile çiftçiliğinin önemine dikkati çekmek olduğunu bildirdi.

ŞİMDİLİK İYİ DURUMDAYIZ
AÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş da ABD'de ve Avrupa'da aile işletmeciliğinin giderek yok olduğunu, Türkiye'de ise şu anda korkulacak bir durum bulunmadığını söyledi. AB ülkelerinde gençlerin kırsal alanda tutulmasına yönelik önemli teşvikler bulunduğunu vurgulayan Özçatalbaş, Türkiye'de de sürdürülebilirliği sağlamak ve yaşlanan tarımsal nüfusu gençleştirmek için çalışmalara başlaması gerektiğini anlattı.

EKER: AÇLIK SORUNUN ÇÖZÜMÜ BASİT DEĞİL
GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, açlık sorununun çözülebilmesi için basit bir formül olmadığını belirtti. Dünya Gıda Günü etkinlikleri nedeniyle bir açıklama yapan Bakan Eker, dünyadaki açlık sorununa dikkat çekerek, "Küresel ölçekte baktığımızda 900 milyon insan aç. Konulan hedefler tutulamıyor. 900 milyon aç, 6 milyon çocuk açlık ve açlığa bağlı sorunlardan ölüyor. Bir milyar 400 milyon insan bunun yarısı obez olmak kaydıyla bunlar da fazla yemekten problemli. 1 milyar 300 milyon ton gıda israf ediliyor" dedi.

YAMAN BİR ÇELİŞKİ VAR

Ortada bir çelişki olduğunu belirten Bakan Eker, "Kimi tokluktan, varlıktan kimi yoksulluktan ve açlıktan. Bu yaman bir çelişki. Dünyanın her bölgesindeki insanların kendi coğrafyası ile ilişkili, kendi ekonomik durumuyla ilgili problemler var. Bu yaman çelişkiyi çözecek genel geçer basit bir formül de yok. Her yere uygulanabilen, herkese tatbik edilebilir ve sonuç alınabilir basit bir formülü de yok" diye konuştu.

500 MİLYON AİLE ÇİFTÇİSİ VAR
Bugün dünyada 500 milyon aile çiftçisi bulunduğunu bildiren Dallı, Türkiye'de tarımla uğraşan nüfusun yaklaşık yüzde 80'inin aile çiftçisi olarak tanımlandığını kaydederek Antalya'da 152 bin aile çiftçisi olduğuna dikkati çekti. AÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feramuz Özdemir de artan nüfusla gıda üretiminin de artması gerektiğine işaret ederek, "2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olması bekleniyor. Bu, bugünkünden yüzde 40 daha fazla gıda üretmek gerektiği anlamına geliyor" dedi. Dünyada 570 milyonun üzerinde tarım işletmesi bulunduğunu, bunların da yaklaşık yüzde 88'inin aile işletmesi olduğunu dile getiren Özdemir, bunların büyük çoğunluğunun 20 dekarın altında arazisi bulunduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güç gıda güvenliğinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN