Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Talip YÜMSEL: Velilerin ayıbı

Giriş Tarihi: 24.10.2014
Üç gündür engelli bir kızımızın peşindeyiz. Peşinde olduğumuz aslında engelli kızımız değil. Bir engellinin toplumdan dışlanmadan, eğitim olanağından sonuna kadar yararlanabilmesini sağlamak.
Selen 7 yaşında, bebekken geçirdiği trafik kazası sonucu bedensel engelli durumuna düşmüş. Bugünle birlikte 3 gündür Selen'in engelinden ötürü okulundan gönderilmek istenmesi ile ilgili haberleri okuyorsunuz.
Burada aynı şeyleri tekrara gerek yok.
Bu süreçte bizi ençok yaralayan ve üzen, diğer velilerin Selen'e karşı gösterdikleri tavır oldu. Çünkü, uzmanlara göre engelli çocukları en çok yaralayan ve üzen diğer çocuklardan ayrı tutulmak istenmeleri imiş.
Türkiye'de özel eğitim alması gereken 16 yaşın altında 2 milyon 485 bin 300 engelli çocuk var. Özel eğitim kurumlarında eğitim alabilenlerin sayısı ise sadece 32 bin 500 Engellilerin eğitim olanaklarına ulaşmada bu kadar yetersiz kaldığı bir ülkede, ailesi tarafından ısrarla eğitim alması istenen bir öğrencinin veliler yoluyla arkadaşlarına dışlatılması ne kadar üzücü.
Veliler biliyor ki, kimse Selen'i, ailesi kabul etmediği sürece başka bir okula veya sınıfa gönderemez. Bu nedenle Selen'e tek ihtiyacı olan sabır ve sevgi ile yaklaşmak yerine yıldır, uzaklaştır, kurtul taktiği uygulanıyor.
Toplumda Selen gibi çocuklar bu kadar çokken artık onlarla birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Buna öğretmenler de dahil.
Bir engelliye tekerlekli sandalye almak için mavi kapak toplamaları istense koşa koşa gidecek olan velilerin, engelli bir çocuk kendi sınıflarına düştü ve bazı problemlere neden oldu diye onu dışlamaya ve okuldan göndermeye çalışması ne kadar ayıp. Umarım bir gün onlardan birinin çocuğu engelli durumuna düşmez.
Veliler topluca çocuklarını okula göndermeyerek hem ayıp ediyor hem de yasalar karşısında suç işliyor. Eğer onları bu konuda yönlendiren birileri varsa onlar daha bu suça ortak oluyor.
Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay'ın dediği gibi problem ne kadar büyük olursa olsun çözümü eğitimde.
Her fırsatta demez miyiz 'Eğitim şart' diye. Hakikaten eğitim herkese şart.
Biz SABAH Akdeniz olarak, Selen kendisine uygun eğitim olanağına kavuşana kadar bu işin peşini bırakmayacağız.
Herkese birazcık 'sevgi' tavsiye ediyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talip YÜMSEL: Velilerin ayıbı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN