Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selen krizi Bakanlık'ta

Engelli Selen'in okuldan uzaklaştırılmak istenmesiyle ilgili krize, Milli Eğitim Bakanlığı el attı. Engelli örgütleri de küçük kızın yaşadıklarına tepki gösterdi. Eylemci velilere ceza verilecek

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Selen krizi Bakanlık'ta
Antalya'da Piri Reis İlkokul'unda yaşanan engelli öğrenci krizine Milli Eğitim Bakanlığı el attı. SABAH Akdeniz'de yayınlanan haberlerin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iletişime geçen Bakanlık yetkilileri, gelişmeler hakkında bilgi istedi. Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, gönderdiği bilgi notunda küçük Selen ile ilgili yaşanan süreci detaylı bir şekilde anlattı. Selen ile ilgili sürecin diğer öğrenci velilerinin 2013-2014 öğretim yılında yaptığı şikayetler sonucunda başladığını belirten Gülay, yapılan inceleme sonucunda bir rapor oluşturulduğunu beyan etti. Nisan ayında hazırlanan raporda küçük Selen'in RAM raporu alınıncaya kadar o dönem eğitim aldığı Hanım Ömer Çağıran İlkokulu'na devam etmesi ve öğrenci için yeni bir sağlık raporu alınması gerektiği belirtildi.

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Ayrıca Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcısı İzzet Şık'ın ilgili okula giderek incelemeler yaptığı, baba Cevat Sargın'ın görev yaptığı yere en yakın okul olan Piri Reis İlkokulu'na nakil talebinde bulunduğu ve naklin gerçekleştiği bilgisine de raporda yer verildi. Diğer öğrenci velilerinin şikayetleri ve gazetelerde yayınlanan haberlerin ardından yeni bir inceleme başlatıldığını aktaran Gülay, konu hakkında Maarif Müfettişi Mehmet Çınar ile İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ramazan Sarıgöl'ün görevlendirildiğini bildirdi.

SELEN İLK DEĞİL

Minik Selen'in eğitimi ile ilgili yaşanan krize sivil toplum kuruluşları da tepki gösterdi. Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Sevinç Aytuğ, "Biz daha önce de Antalya'da bu gibi vakalar ile karşılaştık. Bu ne ilk ne de son. Bizler bu çocuklara eğitim vermeye çalışıyoruz. Eğitim alsınlar ki yarın istihdamları sağlansın ve hayatlarını idame ettirebilsinler. Bu çocuğumuzu hayata hazırlamamız gerekiyor. Biz bu çocuğu kazanmak zorundayız" dedi.

EĞİTİM HAKKI KORUNMALI

Antalya Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Mehmet Karavural ve üyeleri de Selen'e yapılanların yanlış olduğunu vurguladı. Her vatandaşın eğitim hakkı olduğunu hatırlatan Karavural, "Çocuğun bu hakkının korunması gerekiyor. Normal çocuklar ile birlikte eğitim görmesi ve psikolojik açıdan desteklenmesi gerekiyor. Çocuk eğer bu şekilde ötekileştiriliyor ve istenmeyen bir birey olarak lanse edilirse, sakatlığın kötü bir şey olduğunu düşünmeye başlar. O zaman ilerleyen dönemlerdeki eğitim süreçlerinde uzak durmaya başlar" dedi.

HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ

Antalya İl Müftüsü Osman Artan ise engellilerin sağlıklı bireyler gibi yaşaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirterek, "Bu dinen de bir sorumluluktur. Bu kardeşlerimizi incitecek, kalplerini kıracak bir hareket yapmış olursak dinen çok büyük bir vebal altına girmiş oluruz. Çocuk, yaşlı ve engellilerin dualarının çok daha makbul olacağına dair kitaplarımızda bilgiler vardır" diye konuştu.

VELİLER CEZA ALABİLİR

Antalya Barosu avukatlarından Fatih Akyıldız, TCK'nın 55'inci maddesi gereği geçerli sebepler dışında çocuğun okula gönderilmemesi halinde velilere para cezası verilebileceğini bildirdi. Alınan cezaya rağmen velinin çocuğu okula göndermemeye devam etmesi halinde çok daha ağır cezai müeyyidelerin uygulanacağını aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selen krizi Bakanlık'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN