Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasi buluşması

Giriş Tarihi: 27.10.2014
Demokrasi buluşması

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in adına, Isparta'nın Atabey İlçesi'ne bağlı İslamköy'de kurulan Demokrasi ve Kalkınma Müzesi ile Külliyesi, dün düzenlenen törenle ziyarete açıldı

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in adına, Isparta'nın Atabey ilçesi'ne Bağlı İslamköy'de kurulan Demokrasi ve Kalkınma Müzesi ile Külliyesi, düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çok sayıda yeni ve eski milletvekili ile yerli ve yabancı devlet adamı ile siyasetçiler katıldı.

SEVGİ SALONA SIĞMADI

Salona korumaların yardımıyla ayakta giren Süleyman Demirel, uzun süre alkışlandı. Törende 1 Kasım'da doğum gününü kutlayacak Demirel'e erken doğum günü kutlaması yapıldı. Açılışta keman konseri veren Canan Anderson, Demirel'in çok sevdiği Je t'aime (Seni Seviyorum) parçasını seslendirdi. Sahneden oturarak konuşan 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, his dolu olduğunu söyleyerek, "Bu toplumun bana göstermiş olduğu bu büyük muhabbeti bana bir Cumhuriyet Bayramı armağanı olarak sayıyorum" dedi.

ATATÜRK'Ü UNUTMAMALIYIZ

Demirel, "Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü şükranla anıyorum. Onu her gün ansak azdır. Her şeyi ona borçluyuz. Onu unuttuğumuz zaman her şeyi kaybederiz" ifadelerini kullandı. Millete olan borcunu ödediğini söyleyen Demirel, "Borcumuzu ödedik. Tümü ödenmiş midir? Onu millet bilir. Vicdanımız rahattır" ifadelerini kullandı. Demokrasinin sandıkla başladığının altını çizen Demirel, "Bugün Türkiye yoluna devam etmelidir. Türkiye'yi yakmaya, yıkmaya kalkmadan demokrasi içinde gelişmeyi sürdürmeye devam" diye konuştu.

DEMOKRASİ VE KALKINMA

Süleyman Demirel'in kardeşi ve Demirel Vakfı Başkanı Şevket Demirel, konuklara "Buraya, Demirel sevgisi ve hasretini gidermeye gelmediniz" diye seslenerek, "Demokrasi ile olan kalkınmayı görmeye geldiniz" dedi. İnan Kıraç Vakfı'nın desteğiyle projenin hayata geçirildiğini dile getiren Şevket Demirel, proje için özel kişilerden veya devletten destek almadıklarını kaydetti.

ELLİ YILLIK TARİH
Selçuklu ve Osmanlı mimarisi tarzında kubbeli olarak inşa edilen müze, 1500 m2'lik bir alanı kaplıyor. Süleyman Demirel Külliyesi'nin içinde yer alan müzede, özellikle Cumhuriyet tarihimizin son 50 yıllık dönemine ait demokrasi ve kalkınma dönüşümünün belge, bilgi ve fotoğrafları sergileniyor. İslamköy'de, 16 bin m2'lik bir alanı kaplayan Süleyman Demirel Külliyesi'nde, müzenin yanı sıra, 9. Cumhurbaşkanı'nın doğup büyüdüğü, 1920 yapımı, ahşap ve kerpiçten inşa edilmiş, baba Hacı Yahya Demirel'in adını taşıyan ev de yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN