Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsizlik sezonu başlıyor

POYD Başkanı Kızıldağ, sezonun sonuna yaklaşıldığını belirterek sektörde yaklaşık 700-750 bin kişinin işsiz kalacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 30.10.2014
İşsizlik sezonu başlıyor
Turizm sezonunun sona ermesi ve tatil bölgelerindeki otellerin büyük bölümünün Kasım ayından itibaren kapanacak olması nedeniyle, sektörde yaklaşık 700 bin kişi 5 ay işsiz kalacak. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, sezonun yavaş yavaş sonuna yaklaşıldığını, bölgesel olarak değişmekle birlikte bugünlerde tatil yörelerindeki doluluk oranlarının yüzde 60, 70 civarında bulunduğunu, şehir merkezine yakın otellerde ise daha yüksek dolulukların söz konusu olduğunu söyledi. Geçen yıla oranla turizmde bu yıl yüzde 7'lik bir artış gerçekleşeceğini ifade eden Kızıldağ, yatak kapasitesinde artış ve geceleme sayılarına bakıldığında artışın yeterli olmadığını ifade etti. Kızıldağ, Avrupa'da yaşanan ekonomik durgunluk, Rusya'ya yaptırım kararının önümüzdeki dönemde Türk turizmini negatif etkileyebileceğini söyledi.

KIŞ AYLARINDA VERGİ İNDİRİMİ TALEBİ

Turizm sektöründe yaklaşık 1.5 milyon kişinin istihdam edildiğini, yan sektörlerle bu sayının çok daha yukarılara çıktığını bildiren Kızıldağ, özellikle sahil bölgelerinde Kasım ayından itibaren turizm sezonunun sona ermesiyle çok fazla personelin işsiz kaldığını kaydetti. Kasım-Nisan döneminde sektörde yaklaşık 700-750 bin kişinin işsiz kalacağını belirten Kızıldağ, şöyle konuştu: "İstihdamdaki vergi kış aylarında kaldırılsa, ÖTV ve KDV gibi dolaylı vergiler indirilse veya hiç alınmasa kış aylarında da otelleri açık tutarız. Zaten otelleri kapattığımızda ekonomik faaliyetlerden tamamen uzak kalıyoruz, hiç vergi ödemiyoruz. İnsanlar işsiz kalıyor, alışveriş yapılmıyor, piyasa daralıyor. Özel bir takım teşvikler getirilse, bu insanlar işinden olmaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsizlik sezonu başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN