Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cilt lekelerinden kurtulabilir miyiz?

Antalya Yaşam Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şeyda Temel, cilt lekelerinden kurtulmanın yollarını anlattı

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Cilt lekelerinden kurtulabilir miyiz?
Antalya Yaşam Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şeyda Temel cilt lekeleri hakkında bilgi vererek kurtulmanın yollarını anlattı. Cilt lekelerinin çoğunlukla kadınlarda, nadiren de erkeklerde görülen, özellikle yanaklar, alın üzerinde yüzde gölge ve kararma hissi yaratan kahverengi siyah renklenmeler olduğunu belirten Temel, "Bazen öyle hale gelirler ki kapatıcı kullanmadan evden çıkmak kabusa dönüşür" dedi.

NEDEN OLUŞUR?

Cilt lekelerinin oluşumunda en önemli iki faktörün genetik yatkınlık ve ultraviyole (güneş) ışınlarına kontrolsüz ve uzun süre maruz kalmak olduğunu açıklayan Uzm.Dr. Temel "Bunun dışında gebelik, doğum kontrol ilaçları, kozmetik uygulamalar, ilaçlar ve tiroid hastalıkları diğer nedenler arasında yer alır" diye konuştu.

NE YAPABİLİRİZ?

Temel, "Mesleğiniz gereği günün büyük bölümünde güneş altındaysanız güneşten korunmayı yaşam alışkanlığı haline getirmelisiniz" dedi. Amerika ve Avrupa'da koruma faktörü olarak +30 önerildiğini vurgulayan Temel, "Yani 30 ve üzeri SPF değerine sahip, güneşin hem ultraviyole A hem B dalga boylarına etkili ürünlerin kullanılması tavsiye ediliyor. Sadece koruma faktör rakamı ürün seçmekte yeterli değil. Hamileler, çocuklar, cilt lekesi olanlar, deri kanseri riski taşıyanlara kişiye özel ürünler tavsiye ediyoruz" dedi.

TEDAVİ EDEBİLİR

Cilt lekelerinin tedavi edilebildiğini de açıklayan Temel, "Tedavide artık kombinasyonlar uyguluyoruz. Yani birden çok yöntemi kişinin hem leke ve hem eşlik eden cilt problemlerinin tedavisinde birlikte kullanıyoruz. Bu hem leke tedavisini güçlendiriyor hem de diğer cilt problemlerini de tedavi etmemizi sağlıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cilt lekelerinden kurtulabilir miyiz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN