Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat 1.3 milyar doları aştı

BATI Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, 2015 yılı ihracat hedefini 2 milyar dolar olarak açıkladı

Giriş Tarihi: 1.11.2014
İhracat 1.3 milyar doları aştı
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan bölgeden ihracatın 1.3 milyar doları aştığını belirterek, "Kasım ve aralık aylarını hesaba kattığımızda büyük bir aksilik olmazsa yıl sonu hedefimiz olan 1.8 milyar doları yakalayacağız" dedi.

YÜZDE 9 ARTIŞ OLDU
Birliğe bağlı yaklaşık 4 bin ihracatçı firmanın, 25 ayrı sektörde 100'ün üzerinde ülkeye ihracat yaptığını bildiren Satıcı BAİB üzerinden yapılan ihracatta geçen yıla göre yüzde 9 artış kaydedildiğini anlattı.

HEDEF 2 MİLYAR DOLAR

Satıcı, bölgenin 2015 yılı ihracat hedefini de 2 milyar dolar olarak açıkladı. Bölge ihracatında en büyük kalem olan yaş meyve sebze ihracatının geçen yıla göre yüzde 6.5, maden ihracatının da yüzde 38 arttığını ifade eden Satıcı, en fazla ihracatın Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapıldığını dile getirdi. AB ve ABD'nin ambargosu düşünüldüğünde Rusya'ya ihracatta büyük fırsatlar bulunduğunu vurgulayan Satıcı, şöyle konuştu: "Bu, beraberinde çok da dikkatli olmamız gereken bir dönem. Rusya Federasyonu 'Bize hangi ürünü gönderirseniz gönderin alırız' diye bir taahhütte bulunmuyor. Yani kimsede her türlü ürün alınacak gibi bir beklenti oluşmasın. Rusya'nın belli standartları var, bizim öncelikle bu standartları sağlamamız gerekiyor. İhracatı artırırken kaliteyi de artırmak gibi bir zorunluluğumuz var. Standartları korumamız, hatta yükseltmemiz gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat 1.3 milyar doları aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN