Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turistlere çöp manzaralı tatil

Giriş Tarihi: 2.11.2014
Turistlere çöp manzaralı tatil

40 bin yatak kapasitesi ile turistlere ev sahipliği yapan Antalya'nın Kundu Turizm Bölgesi belediyeler tarafından kaderine terk edildi, 5 yıldızlı tesislerin etrafı çöplüğe döndü

Antalya'nın en gözde turizm bölgelerinden biri olan Kundu Turizm Bölgesi belediyelerin umursamazlığı yüzünden kaderine terk edildi. 40 bin yatak kapasitesi ile her yıl 1 milyona yakın turiste ev sahipliği yapan Aksu'nun Kemerağzı Mahallesi çöplüğe dönüştü, bakımsızlıktan yollarda göletler oluştu. Mahalle Muhtarı Aydın Tezcan Yılmaz, ne turistin ne de bölge halkının artık sokağa çıkmak istemediğini söyledi.

TURİST ÇÖP TOPLUYOR

Mahalle sınırları içerisinde 25 turistik tesis ile birlikte 7 bin yerleşik halkın bulunduğunu ifade eden Yılmaz, "Yerel yönetimlerden gerekli hizmeti alamıyoruz. Buraya yapılan yatırımların çoğunluğunu turizmciler ile işletmeciler yaptı. Mahalleli ve bazen de turistler çevrede bulunan çöpleri kendileri toplar hale geldi" diye konuştu.

ŞİKAYETLER ARTTI
Mahallede bulunan otellerin 40 bin yatak kapasitesi olduğunu hatırlatan Yılmaz, "Turist çevrenin kötü görüntüsünden dolayı otelden dışarı çıkmıyor. Böyle güzel bir coğrafyanın bu kadar bakımsız olmasına ne turistler ne de burada yaşayan halk bir türlü anlam veremiyor" dedi.

YOLLAR GÖL OLDU

Alt yapı yetersizliğinden şikayetçi olan Yılmaz şunları söyledi: "Bölgedeki oteller yazın yüzde 100, kışın da yüzde 60 doluluk oranı ile hizmet veriyor. Her yağmurun ardından sokaklarımız göle dönüşüyor ve biriken sular günlerce yollarda duruyor. 5 milyar dolarlık yatırımın bulunduğu bölgenin ilkel görüntüsü turistlerin bir daha buraya gelmek istememesine sebep oluyor."

PARK VE PAZAR YERİ YOK

Kemerağzı Mahallesi'nde yaşayan vatandaşların tek bir parkı bile olmadığına dikkat çeken Yılmaz, "Park için ayrılan alanlar moloz ve çöp yığınları ile dolu. Turistler çevreyi dolaşmak istedikleri zaman bu çirkin manzaralara şahit oluyor. Bölge halkı da sorunlardan bıktı. Ne alışveriş yapacak pazar yerleri ne çocuklarını götürebilecek bir parkları var. Kaldırımlarda dahi yürüyemez hale geldik" dedi. Yerel yönetimlerin Kemerağzı'daki turizm potansiyelinden büyük kazançlar elde ettiğini fakat bölgeye hiçbir katkı sağlamadığını anlatan Muhtar, "Buradan aldıklarını götürüp başka yerlerde yatırıma dönüştürüyorlar. Bu böyle devam edemez. Buradan alıyorsan önce gelip buraya yatırım yapacaksın" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turistlere çöp manzaralı tatil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN