Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dernekler mercek altında

Amacı dışında faaliyet gösteren dernekler, sivil toplum örgütleriyle ilgili algıya büyük darbe vuruyor. Antalya'da 'dernek' denilince kumar oynatılan lokal algılanıyor

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Dernekler mercek altında
Antalya'da gerçek amacı dışında faaliyet gösteren dernekler, sivil toplumun dayanışma bilincine zarar veriyor. Türkiye'de dernek sayısı bakımından 6'ncı sırada bulunan Antalya'da, amacı dışında kullanılan dernekler nedeniyle halkta olumsuz algı oluşuyor. Kentte bugüne kadar kurulan 6 bin 352 derneğin yarısından fazlasının kapandığı öğrenildi. Amacı dışında faaliyet gösteren dernekler vatandaşların tepkisine neden olurken, sosyal sorumluluklarını yerine getiren dernekler azınlıkta kaldı. Kurulan derneklerin 4 bine yakını neredeyse hiç varlık gösteremeden faaliyetlerine son verdi.

ALANYA'DA 67 GÖZALTI

Derneklerin amacı dışında kullanılmasıyla ilgili en çarpıcı örnek önceki gün Alanya'daki polis baskını ile ortaya çıktı. İlçede, iki derneğe yapılan kumar baskınında 67 kişi gözaltına alındı. Polis, Alanya'nın Cumhuriyet ve Saray Mahalleleri'nde faaliyet gösteren iki derneğe yaptığı baskında tombala makinesi, tombala malzemeleri, taş ve iskambil kağıtlarına el koydu. Baskınlarda kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlaması ile dernek işletmecileri Ö.B. ve F.Ç. yakalanırken, bir dernekte 45 diğerinde de 25 kişi kumar oynama suçlamasıyla gözaltına alındı. Kumar oynayanlara 'Kabahatler Kanunu'na muhalefetten kişi başı 189 TL para cezası kesildi.

AMAÇ DIŞI DERNEKLER

Kurulan derneklerin birçoğunun amaçları dışında faaliyet gösterdiğini belirten Antalya Dernekler Müdürü Kadir Kaygusuz, bu tür oluşumların sivil toplumun dayanışma bilincine zarar verdiğini söyledi. Kaygusuz, "Antalya'da genelde dernek denilince çoğu kez lokal amaçlı ya da başka amaç için kurulan paravan bir yapı algılanıyor. Bu durumda derneklere üye olmak isteyen kişileri ters manada etkiliyor" dedi.

DENETİMLER SÜRÜYOR

Amacı dışında faaliyet gösteren derneklerin genellikle kumar ve ticari faaliyetler içerisinde olduğunu belirten Kaygusuz, müdürlüğün denetimlere ara vermeden devam ettiğini ifade etti. 2014 yılında 514 kez derneklere idari para cezası kesildiğini bu cezaların toplamının 379 bin 649 liraya ulaştığını aktaran Kaygusuz, amacı dışında faaliyet gösteren 18 derneğin de mahkeme kararı ile feshedildiğini vurguladı.

VATANDAŞA UYARI
Vatandaşların derneklere üye olmadan önce yönetim kadrolarına ve projelerine dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Kaygusuz, "Amacı dışında faaliyet gösteren dernekler, kanunların kendilerine tanımış olduğu imtiyazlardan yola çıkarak bunu çok iyi kullanıyorlar. Bizim mücadelemiz bu tür dernekleri yasalar uyarınca bir çerçevede tutabilmek ve sivil toplum kuruluşlarına güç kazandırmak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dernekler mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN