Dokuz canınız yoksa her mantarı yemeyin

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Dokuz canınız yoksa her mantarı yemeyin

Gastroentoroloji Uzmanı Dr. Coşkun Tolga Demirekin: Eğer dokuz canınız yoksa, doğada gelişigüzel toplanan mantarları yemeyin

Sonbahar aylarında mantar zehirlenmelerinin artması nedeniyle bir açıklama yapan Devlet Hastanesi Gastroentoroloji Uzmanı Dr. Coşkun Tolga Demirekin, "Özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar mantarları toplayarak yediği gibi bazen yol kenarlarında sattığı da oluyor. Bu mantarların toplanıp yenilmesi de, satılması da doğru değil" dedi. Doğada yaklaşık 5 bin çeşit mantar olduğunu söyleyen Demirekin, "Halk arasında 'yoğurtla birlikte yenince mantar zehirli olmaz' deniyor ya da 'mantar pişince zehri gider' deniyor bunlar doğru değil. Kurutulmuş veya tuzlu ya da sirkeli suda bekletilen mantarın zehrinin gideceğine inananlar var, salyangozların yediği mantar zehirsizdir diye inanışlarla bile karşılaştık. Bunlar tamamen uydurma" diye konuştu.

HAYATINIZI RİSKE ATMAYIN
Doğadaki mantarların zehirli ya da zehirsiz olduğunun belirlenmesinin mantar uzmanları için bile imkansız olabildiğini aktaran Demirekin, "Vatandaşları eğer çizgi filmlerde olduğu gibi 9 canları yoksa doğadan mantar toplamamaları ve yememeleri konusunda uyarıyoruz. Hayatınızı bunun için riske atmayın diyoruz. Ayrıca, tazeliğinden emin olunmayan kültür mantarlarından da uzak durun" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokuz canınız yoksa her mantarı yemeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN