Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayaköy gerçeği

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Kayaköy gerçeği

Fethiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kayaköy'ün aslında bir Yörük Türkmen köyü, gerçek adının da 'Kayı' olduğu kaydedildi

Fethiye Yörük Türkmen Derneği ve Bağlıağaç Şehit Nizamaettin Akan Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu'nun yaptığı araştırmalar, Kayaköy Kuyubaşı kahvehanesinde köy halkına anlatıldı. Toplantıya, Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, araştırmacı yazar Ünal Şöhret Dirlik, Osmanlı arşivleri araştırmacılarından Avukat Ömer Karayumak ve Bağlıağaç Şehit Nizamaettin Akan Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu katıldı.

İSİMLERİ DEĞİŞMELİ
Kayaköy'ün Rumlardan kalma bir köy değil Yörük Türkmen köyü olduğu anlatılan toplantıda Sosyal Bilgiler Öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu "1424 yılında Osmanlı'nın kalıcı fethi ile Kayı Yörükleri'nin ve Karakeçili Yörüklerinin yurdu olan Kayaköy, Osmanlı arşiv belgelerinde Kayı Köy olarak yer almıştır. Zaten dedelerimiz de 'Kayı' derdi. Burada Keçiler denen yerin gerçek adı da Karakeçili'dir. Bu isimlerin değişmesi gerekir" diye konuştu.

BURASI TÜRK YURDU
Eroğlu, burasının bir Rum köyü değil, Yörük Türkmen köyü olduğunu hatırlatarak, "Bir dönem burada Rumların yerleşmiş olması gerçeği değiştirmez. Bugün Fethiye'den 8 bin İngiliz ev almış. Fethiye'ye bir İngiliz kenti mi diyeceğiz? Türk yurdunun adı Türk kalmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayaköy gerçeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN