Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan tam not

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Başbakan'dan tam not

Valiliği binasının restorasyonunu yapan Antalya firması Kilit İnşaat Başbakan'dan tam not aldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Valiliği hizmet binasının restorasyonunu gerçekleştiren Antalya firması Kilit İnşaat'ın çalışmalarına tam not verdi. Başbakan'ın geçen hafta AK Parti kampı sonrası özellikle yapılan çalışmaları yerinde görmek için tarihi valilik binasını ziyaret ettiği belirtildi. Ziyarette, restorasyonu gerçekleştiren Kilit İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Zihni Kilit, Başbakan Davutoğlu'na brifing vererek yapılan çalışmaları anlattı.

DAVUTOĞLU TEŞEKKÜRÜ

Afyonkarahisar'da Anıtpark arkasında bulunan tarihi belediye binası restore edilerek Afyonkarahisar Valiliği olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hizmete girmişti. Başbakan Davutoğlu, restorasyonu yapılan binanın tarihi ve görkemli yapısını ortaya çıkmasını sağlayan ve emeği geçenlere teşekkür etti. Binada, Atatürk'ün tarihi portresi ile tarihi dokuyla uyumlu işlemeler göze çarpıyor.

ÜÇ DÖNEM KULLANILDI
Çalışmalar hakkında bilgi veren Kilit İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Zihni Kilit, "Tarihi binanın restorasyonunda Cumhuriyetimizin kazanıldığı topraklara yakışır şekilde Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi motifleri bir arada kullanıldı. Özellikle makam odasının tavanındaki Selçuklu motifleri Osmanlı mimarisi ile birleştirildi. Mobilyalar özenle seçilerek tarihle bütünleştirdi" diye konuştu.

İKİ ÖNEMLİ ÇALIŞMA
Kilit İnşaat, 2007 yılında Cumhuriyet Meydanı düzenlemeleri kapsamında dönemin Gazi Mustafa Kemal İlkokulu binasını restore ederek Antalya Valiliği binasına dönüştürmüştü. Yapılan bu çalışma birçok kongrede konu olarak ele alınmıştı. Kilit İnşaat'ın Afyonkarahisar Valilik binası ile Antalya Valiliği binasının restorasyon çalışmalarında Yıldız Teknik Üniversitesi'nden de destek aldığı vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan tam not
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN