Organ bağışının önemi anlatıldı

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Organ bağışının önemi anlatıldı

Prof. Dr. Alper Demirbaş, organ naklinde yaşanan sıkıntıları dile getirirken, kadavradan naklin bir kültür meselesi olduğunu söyledi

Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, kadavradan naklin eğitim işi değil bir kültür işi olduğunu belirterek, "Türkiye'de 2013 yılında 5 binin üzerinde nakil yapıldı. Diyalize giren 8 bin 500 hasta nakil beklerken hayatını kaybetti. Bugün diyalize başlayan her 100 hastanın 16'sı önümüzdeki yıl hayatını kaybediyor" dedi. Prof. Dr. Demirbaş, Organ Bağışı Haftası kapsamında Medical Park Hastanesi'nde basın toplantısı düzenledi. 17 yıllık süreçte organ naklinin inanılmaz bir gelişim gösterdiğini bildiren Prof. Dr. Demirbaş, "Organ nakli artık daha kurumsal ve devlet politikası haline geldi. Türkiye'de 75 civarında organ nakli merkezine ulaştık. Bu gelişmeler sayesinde 14 yıl önce 300 olan böbrek nakli sayısı 3 bine ulaştı" dedi. Organ nakillerinin kadavradan yapılması gerektiğine vurgu yapan Demirbaş, "Türkiye'de nakiller büyük oranda canlıdan yapılıyor. Bu sayıyı düşürüp kadavradan yapılan nakilleri arttırmalıyız" diye konuştu.

ÇOCUK HASTALAR

Medical Park Hastanesi Organ Nakli Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Sabri Tekin de her yıl binlerce insanın kronik organ yetmezliği hastalığına yakalandığını ancak donör sayısının aynı oranda artmadığına değindi. Bütün kadavra bağışını arttırmak için yapılan çalışmalara rağmen donör sayısının artmadığını ve bu nedenle canlı donöre yöneldiklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Tekin, "Organ yetmezliği yaşayan insanlarının çoğunluğunun çocuk olduğunu görüyoruz. Yetişkinler diyalizle hayatlarına devam ederken bu süreç çocuk hastalarda daha zor oluyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bağışının önemi anlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN