Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En sönük açılış

15. Antalya Uluslararası Antalya Piyano Festivali'nin açılışı organizasyon hatalarının kurbanı oldu. Tanıtımı yapılamayan festivalin açılışında davetlilere kuyruk eziyeti yaşatıldı

Giriş Tarihi: 9.11.2014
En sönük açılış
Antalya'da uzun yıllardır başarıyla yürütülen ve kentin en önemli markalarından biri haline gelen Uluslararası Antalya Piyano Festivali, önceki gece en sönük açılış konserleri organizasyonunu gerçekleştirdi. Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli orkestra şeflerinden Gürer Aykal'ın Sanat Yönetmenliği'ni üstlendiği festivalin açılış konseri organizasyon hatalarına kurban gitti.

KUYRUK EZİYETİ

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın Şef Gürer Aykal yönetiminde verdiği ve piyanist Gökhan Aybulus'un solist sanatçı olduğu konser için Antalya Kültür Merkezi'ne (AKM) gelen davetliler kuyruk eziyeti yaşadı. AKM girişinde görevliler tarafından karşılanan Antalya'nın seçkin simaları, oturacakları yerin numaralarını almak için bankoya yönlendirildi. Bankonun önünde dakikalarca kuyrukta beklemek zorunda kalan davetliler, yaşadıkları bu sıkıntının yarattığı stres ile salondaki yerlerini güçlükle aldı.

GEÇ BAŞLATILDI

Sıra numarası eziyeti nedeniyle izleyicilerin salondaki yerini alması uzun zaman alınca konser de 20 dakika kadar gecikmeli başladı. Bu arada yaşananlara katlanamayan bazı sanatseverlerin konsere girmekten vazgeçerek AKM'den ayrıldığı gözlendi. Kapıdan dönenler nedeniyle salondaki boş koltukların çokluğu dikkat çekti. Kasım sonuna kadar sürecek festivalin açılış konserine başlamadan önce bundan önceki yıllarda olduğu gibi kısa bir program tanıtımı yapılmaması bir yana, davetlilere 'Hoşgeldiniz' bile denmemesi izleyicinin konsantrasyonunu iyice dağıttı.

TANITIM EKSİKLİĞİ

Bu arada festivalin tanıtımının da son derece zayıf kaldığı ortaya çıktı. SABAH yazarı Hıncal Uluç, dünkü yazısında bu durumu eleştirerek, festivalin başladığından son gün Gürer Aykal'ın kendisini araması ile haberdar olduğunu yazdı. Uluç, 15. festivalle ilgili kendisine tek satır bilgi gelmemesini eleştirerek, önceki festivallerin tanıtımının yapılış şeklini örnek gösterdi. Uluç, "Antalya'da bu işi kimler yapıyorsa açık yazıyorum, belediyeyi soyuyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

AYKAL HOCA DA ŞAŞIRDI!

Kuliste iken dışarıda olanlardan habersiz konserin başlamasını bekleyen ünlü Şef Gürer Aykal, yaşanan sıkıntılar nedeniyle seyircide oluşan isteksizliği ancak ilk eserin seslendirilmesi sonrası fark etti. İkinci eseri seslendirmeden önce kulise geçerken birden geri dönen Aykal salondakilere, "Beğenmediniz mi, Çok alkışlamıyorsunuz" demek zorunda kaldı. Tüm bunlar yaşanırken gözler festivalin ev sahibi olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i aradı ancak ABD'de olan Türel açılışa katılamamıştı.

ALTIN PORTAKAL DA SÖNÜK GEÇMİŞTİ
Piyona Festivali'nden önce gerçekleştirilen 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali de tarihin en sönük geçen festivallerinden biri olmuştu. 51. Altın Portakal'da da tanıtım sıkıntısı yaşanmış yerel ve ulusal gazetelerde yeterli düzeyde yer almayan festivalin yapıldığından neredeyse Antalya'da yaşayanların bile haberi olmamıştı. Festival korteji ve konserlerin de olaylar nedeniyle iptal edilmesi festivali açılış ve kapanış törenlerinden ibaret kılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En sönük açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN