Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyabet riskinizi biliyor musunuz?

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Diyabet riskinizi biliyor musunuz?
Çağın salgınına dönüşmüş olan diyabetin günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyuta gelmesinin nedenlerinden biri, hastaların diyabet riskinin oluştuğu dönemi fark edememesidir. Pre-diyabet adı verilen, halk arasında 'gizli şeker' olarak bilinen bu dönemde bazı önlemler almak, birtakım ilaçlar kullanmak, doğru diyet ve egzersiz programıyla hayat tarzını değiştirmek gibi pek çok adım oluşabilecek bir diyabet tablosunu önleyebilmekte. Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, 14 Kasım Dünya Diyabet gününde, pre-diyabet (diyabet öncesi dönem) döneminin önemi hakkında bilgi verdi.

OBEZİTE DİYABETE YOL AÇIYOR

Sinsi bir hastalık olarak seyreden diyabette, risk faktörlerini bilmenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Uz.Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, "Ailede diyabet hastalığı olması, hipertansiyon, kalp hastalığı ve kolesterol problemi olan kişiler risk grubundadır. Toplumda yaygın olarak görülen, hatta çocukluk çağında ortaya çıkan, Tip 2 diyabete neden olan faktörlerin en başında ise obezite gelmektedir. Şişman (obese) ve çok yemek yiyen (obesus) kelimelerinden türemiş bir kelime olarak obezite vücutta aşırı yağ depolanmasının sonucu ortaya çıkar. Bu yağ deposundan salgılanan hormonlar damar sertliğine, kilo fazlalığına ve diyabete giden yolun temellerini atar" diye konuştu.

MUTLAKA UZMANA BAŞVURUN

Risk faktörlerine sahip kişilerin öncelikle endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanına başvurmaları gerektiğini belirten Yazıcıoğlu "Tansiyon, şeker, insülin direnci, kolestrol, tiroid hormonlarının ve böbrek üstü bezleri, karaciğer yağlanması olup olmadığı kontrol edilmelidir" diye konuştu. Pre-diyabet döneminde diyabeti önleyici ilaçlar kullanmak gerekebileceğini açıklayan Yazıcıoğlu, "Fakat ilaç kullanmadan önce hastaların beslenmelerini düzeltmeleri ve bir egzersiz programına başlamaları önerilmektedir. Eğer hastalar yaşam tarzlarını kökten değiştirebilirse ilaç kullanımına ihtiyaç kalmayabilir" dedi.

İSTENMEYEN BAZI SONUÇLAR ÇIKABİLİR

Diyabetin çeşitli organlarda yarattığı tahribatlarla istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebileceği uyarısında bulunan Yazıcıoğlu, "Ancak diyabet konusunda bilinçli hareket edip tedaviye uyum gösteren hastalar yaşam kaliteleri düşmeden hayatlarına devam edebilmektedir. Pre-diyabet döneminde hastalık yakalanabilir ve gerekli önlemler alınırsa kan şekeri belirli bir düzeyde tutulabilir. İyi bir takip ve hasta uyumuyla diyabetin korkutan komplikasyonları önlenebilmektedir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyabet riskinizi biliyor musunuz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN