Kalpte iğne deliğinden tedavi

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Uz. Dr. Nuri Cömert
Kalp ve damar hastalıkları, Türkiye ve dünyada yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunudur. Hastalık son evrede bir kalp krizi olarak kendini gösterse de oluşumu yıllar almaktadır. Bazen ilk belirti kalp krizi olabilir ve hastanın yaşamını kaybetmesine yol açabilir.
Kalp hastalıklarına karşı geliştirilen ve ameliyatsız tedavi yöntemleri başlığı altında değerlendirilen 'Girişimsel işlemler' sayesinde, kasık veya el bilek atardamarlarında açılan tek bir iğne deliğinden girilerek kalp ve damar hastalıkları tedavi edilebilir. Girişimsel yöntemler; kalp damarlarında darlık ya da tıkanma, kalp kapak hastalıkları, kalp delikleri, kalp ritim problemlerine kadar birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır.

Görüntüleme ve tedavi aynı anda yapılabilir

Muayene ile testlerle kalp damar hastalığı şüphesi olan hastalarda uygulanan ve ileri görüntüleme tekniklerinden biri olan klasik anjiyo, kalp damarlarını görüntüleme yöntemidir.
Kasık veya el bilek atardamarından kateter ile girilerek, kalp damarlarına verilen ve damar içinin görülmesini sağlayan özel madde sayesinde, damarlardaki darlık ve tıkanıklıklar belirlenir. Anjiyo sonrası kalp damarlarında ciddi darlık saptanan vakalarda, damar içerisine stent yerleştirme işlemi de genelde aynı seansta yapılabilir. Stent; ilaç kaplı veya damarda eriyebilir özellikte olup, hangi hastaya hangi stendin uygulanacağı işlem sırasında damarın darlık durumuna göre belirlenir. Kalp krizi ile hastanenin acil servisine kaldırılan hastaların işlemleri vakit kaybetmeden en hızlı şekilde yapılmalıdır.

Kapak değişimi mümkün

Aort kapak kireçlenmesi ve daralması, mitral kapak yetersizliği, romatizmal mitral kapak daralması gibi kalp kapak problemi olan uygun hastalarda kasık atardamarından girerek yapay kapak yerleştirme ve kapak uçlarını mandallama işlemi ile kireçlenmiş ve daralmış kapakların balon yöntemiyle genişletilmesi, kalp kapak hastalıklarında uygulanan girişimsel yöntemlerdir. Bu şekilde hastalar ameliyatsız tedavi edilebilir.

Kalp deliklerine şemsiye yöntemi

Kalp deliklerinde, hastaya tanı konulmasının ardından yapılacak bazı testlerle kalp deliği boyutu ve yeri belirlenmektedir. İşlem için tedaviden uygun olan hastalarda kasık toplardamarından girilerek şemsiye yöntemiyle kalp deliklerinin tamiri yapılabilir.

Isıtma ya da dondurma tedavisi
Çarpıntı ya da kalp ritim bozukluklarının tedavisi de girişimsel uygulamalar ile yapılmaktadır.
Kasık damarından kateter yolu ile girilerek kalbe ulaşıldıktan sonra kalbin elektriksel haritası çıkarılmakta ve çarpıntıya neden olan odaklar bulunmaktadır. Sonrasında ise hastaya uygun tedavi yöntemi belirlenerek, radyo dalgalarıyla ısıtma ya da dondurma işlemleri ile çarpıntının kaynağına müdahale edilmektedir. Doğuştan kalp anomalisi olan hastalarda ise erişkin yaşa ulaşmış, kalbinde yapısal ve damarsal farklılıkları bulunan hastalardan da uygun olan vakalara girişimsel işlemler tedavi amacı olarak uygulanmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalpte iğne deliğinden tedavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN