Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Klasik Türk Müziği'ni çocuklar da sevecek

Antalyalı çocuk kitapları yazarı Feride Koç'un 'Masal Şehir- Seslerin Sırrı' kitabı raflardaki yerini aldı

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Klasik Türk Müziği'ni çocuklar da sevecek
Antalyalı çocuk kitapları yazarı, çocuk şarkıları bestecisi ve müzik öğretmeni Feride Koç'un yeni kitabı 'Masal Şehir-Seslerin Sırrı' üstlendiği çok önemli misyonla raflardaki yerini aldı.

FANTASTİK BİR HİKAYE

Türkiye'de bir ilk özelliği taşıyan kitap, Klasik Türk Müziği'ni çocuklara sevdirmek ana temasından yola çıkılarak hazırlanmış. Bu nedenle fantastik bir hikayesi olan kitabın yanında, Yurdal Tokcan tarafından Klasik Türk Müziği formunda bestelenmiş çocuk şarkılarından oluşan bir müzik CD'si de yer alıyor.

MIZRAP HEDİYELİ KİTAP

Yurdal Tokcan'ın bestelediği eserleri seslendirenler de kendisi ile birlikte Derya Türkan, Göksel Baktagir, Volkan Yılmaz, Gökhan Filizman, Oray Yay gibi kendi alanının en iyileri. Kitabın resimleri ise Mahyar Kalantari'ye ait. Kitabın çocuklara özel hediyesi ise hikayede de önemli yeri olan kırmızı bir mızrap.

AVRUPALILAR NASIL BAŞARDI?
Daha önce, 'Müziğini Arayan Orman' isimli müzikle ilgili yazılmış ilk hikaye kitabına, 'Birlikte Müzik Yapalım' isimli çocuklara dönük müzik eğitimi setine imza atan ve 6 tane de çocuk şarkısı albümü hazırlayan yazar Feride Koç, çocuklardan çok güzel geri dönüşler aldıklarını söyledi. Kitapla ilgili en büyük sıkıntıyı anne babaların ön yargısı nedeniyle yaşadıklarını belirten Koç, "Çünkü Türk Müziği deyince insanların kafasında çok ağır bir imaj var. Aslında makamsal müziği ezandan, ninniden, hatta pop müzikten duyuyoruz. Ağır olduğu bir yerde doğrudur, bütün klasik müzikler zordur zaten. Avrupa'da da çocuklar Mozart'ın Requem'ini dinlemezler. Avrupalılar, Japonlar, Amerikalılar bunu, en ünlü bestecilerinin çocuklar için de albüm yapması ile başardı. Daha sonra çizgi filmler, TV, sinema derken, aynı iyi besteciler bunlara da beste yaptı. Her toplumun klasik müzik geleneği çocuk müziklerine girdi. Bu çok önemli bir eğitim. Bizim çalışmamız Türkiye için bir ilk. Bu çalışmalar arttıkça ön yargılar silinecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klasik Türk Müziği'ni çocuklar da sevecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN