Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi han gençleşecek

SABAH Akdeniz ailesini konuk eden Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, tarihi Evdir Han ile ilgili projesinin detaylarını anlattı

Giriş Tarihi: 29.11.2014
Tarihi han gençleşecek
Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, SABAH Akdeniz ailesini ağırladı. Hilmi Beken Restoran'da SABAH Akdeniz Yazıişleri Müdürü Talip Yümsel, Haber Müdürü İbrahim Okumamış, Turkuvaz Pazarlama ve Matbaa Müdürü Ufuk Hızır, Reklam Koordinatörü Peri Çelik Şan ve Abone Bölge Müdürü Fevzi Mazı'yı ağırlayan Başkan Genç, ilçede hayata geçirilecek projeler hakkında bilgi verdi.

PROTOKOL İMZALANDI

Döşemealtı'nın Yukarıkaraman Mahallesi'ndeki taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen Evdir Han ile ilgili çok özel bir proje hazırladıklarını belirten Genç, "Döşemealtı Belediyesi 800 yıllık tarihi Evdir Kervansarayı'nın avlusunda ve yapılar arasında oluşan bitkiler ilgili kurumların gözetiminde belediyemiz personeli tarafından temizliği yapılmış ve Evdir Han proje ve restorasyon çalışmalarına hazır hale getirilmiştir. Evdir Han'ın korunarak kullanımına yönelik rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması için belediyemiz ile Akdeniz Üniversitesi arasında protokol imzalanmıştır" dedi.

KÜLTÜR MERKEZİ

Evdir Han'ın bakımsız ve atıl durumdan kurtarılarak bölge ve ülke turizmine kazandırılacak olmasının mutluluğunu yaşadığını söyleyen Genç, çalışmaların yaklaşık 2 yıl kadar süreceğini ve 4 milyon liraya mal olacağını tahmin ettiklerini bildirdi. Genç, tarihi Evdir Han'ın eski görkemli haline dönüştürülmesinden sonra yalnızca yerli ve yabancı ziyaretçilerin gezeceği bir mekan olmayacağını, belediyenin sanatsal, kültürel projelerinin düzenlendiği, çalışan personelin kılık kıyafetiyle o dönemin yaşatılacağı örnek bir tarihi ve kültürel merkez olacağının müjdesini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi han gençleşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN