Hacze direnen işçilerin zaferi

İflas eden Anteks Dokuma Fabrikası'ndan tazminatlarını alamadıkları için eylem yapan işçiler bu kez de bir bankanın, fabrikanın dokuma tezgahlarını haczetmesine direndi

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Hacze direnen işçilerin zaferi
Antalya'da Organize Sanayi Bölgesi'nde uzun yıllardır üretim yapan dokuma fabrikası Anteks'in 18 Eylül 2013 tarihinde iflas ettiği gerçeksiyle işine son verilen 1200 işçi, tazminatları için yaptıkları direnişe bir yenisini ekledi. Özel bir bankanın alacaklarına karşılık fabrikadaki makineleri haczedeceğini duyan işçiler fabrikaya koştu. İşçiler, kapıda jandarmanın güvenlik tedbiri alması üzerine saatlerce bekledi. Gece geç saatlere kadar süren eylemde işçiler, icra memurları ve banka görevlilerinin makineleri sökmelerine izin vermedi.

OCAK'TA AÇILACAKTI

Anteks Dokuma ve Tekstil Fabrikası'nın makinelerini söktürmemekte kararlı olan işçiler, fabrikayı bir süre önce Boğaziçi Yatırım firmasının aldığını söyledi. Fabrikayı alan firma yetkililer ile bir süre önce görüştüklerini de belirten işçiler, "Fabrika 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle açılacaktı. Yeni firma müdürleri ile yaptığımız görüşmede bize çalışma ve tazminatlarımızı peyderpey ödeme için söz verildi. Fabrikanın üretime geçeceği tarihe bir ay kala banka gece vakti hacizle makineleri söktürmeye geliyor. Bu fabrikadan 70 tane makine götürülürse fabrika açılamaz. Bu bizim tazminatlarımızı hiç alamayacağımız anlamına gelir" diyerek tepkilerini dile getirdi.

FABRİKA ÜRETİM YAPMALI
Fabrikadan makinelerin çıkışına izin vermeyeceklerini ifade eden işçiler, "Gerekirse TIR'ların önüne yatarız. Banka bizi hiç hesaba katmadan malı kaldırma peşinde. 1200 işçi ve ailesi mağdur. Önce bizim alacaklarımız. Bankanın değil" diye konuştu. İşçilerin kararlı tutumunu gören banka ve icra görevlileri haciz işlemini yapmadan fabrikayı terk etti. Sabah tekrar fabrika önüne gelen eylemci işçiler, "Bu fabrikanın makinelerinin icra yoluyla alarak götürülmesi kimseye bir şey kazandırmaz. Tam aksine herkesi mağdur eder. Bu fabrika üretim yapmalı. İşçilere ve bankalara olan borcunu bu şekilde ödemeli" dedi.

EYLEM YAPMIŞLARDI

Geçen Mayıs ayında 150'ye yakın işçi maaş ve tazminatlarını alamadıkları için fabrikanın girişini kapattıktan sonra ateş yakarak eylem başlatmışlardı. Giriş kapısını bir traktörle kapatan işçiler eylemlerinin ses getirmesi için fabrika içindeki malzemeleri de benzin kullanarak yakmışlardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacze direnen işçilerin zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN