Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci kez doğdular

Hayatlarının baharında uyuşturucuyla tanışan Görkem Duman ve Seçil Aşık, bağımlılıktan kurtulmayı başararak sağlıklı yaşamı seçti

Giriş Tarihi: 3.12.2014
İkinci kez doğdular
Biri 15, diğeri de 17 yaşındayken tanıştı uyuşturucuyla. Esaret günlerine 'Bir defadan bir şey olmaz' ya da 'Kendine özgüvenin gelecek, acılarını unutacaksın, mutlu olacaksın' gibi yalanlarla başladılar. Görkem Duman, 6 yıl önce lisede öğrenim görürken kalp krizi geçiren babası Muammer Duman'ın ölümü sonrası arkadaşının 'acılarını unutursun' diye ısrarıyla uyuşturucuya. Broşür dağıtan polis memuruna "Ben bağımlıyım, kurtulmak istiyorum" diyen Duman, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) ekiplerine yönlendirildi ve 6 ay önce bağımlılıktan kurtuldu.

HAYATA 'AŞIK' OLDU

Lise ikinci sınıftayken ilk kez tanıştığı uyuşturucuyu sürekli kullanmaya başlayan Seçil Aşık ise 2 yıl önce uyuşturucu bağımlılığından kurtuldu. Uyuşturucu alabilmek için hırsızlık yaptığını belirten ve hastaneye kaldırıldığında kolunda serum takılacak damarı bulunamayan Aşık, polis ekiplerinin yardımıyla hayatında temiz bir sayfa açtı. Aşık, TUBİM ekipleriyle gönüllü çalışarak madde bağımlısı gençleri zehirden kurtarmak için bir nevi danışmanlık yapıyor.

GÖNÜLLÜ NEFERLER

Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin simgesi haline gelen Görkem Duman ve Seçil Aşık, TUBİM tarafından maddeyi bırakıp sağlıklı yaşamı tercih eden gençlere yönelik eğitim çalışmaları kapsamında drama-tiyatro eğitimi aldı. İkili, diksiyon, sahnede duruş, ses ve iletişim ifadeleri eğitimi gördü. Kendi yaşam hikayelerini anlatan 'Eğer baştan başlasaydım' isimli tiyatro oyununda sahne alan Duman ve Aşık, oyunu özellikle öğrencilere oynayarak, uyuşturucunun gerçek yüzünü göstermeye ve bu konuda farkındalığı artırmaya çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci kez doğdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN