Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya iç ticaret açığında ilk sırada

BAGEV Başkanı Çandır, Batı Akdeniz'in illerin birbiriyle yaptığı ticaret hacmine göre çok alıp az sattığını söyledi

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Antalya iç ticaret açığında ilk sırada
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın oluşturduğu 2013 yılı Girişimci Bilgi Sistemi verilerine dayanarak, illerin birbirleri ile yapmış oldukları ticaret rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Antalya İLK SIRADA

Verilere göre 71 ilin ticaret açığı verdiğini, sadece 10 ilin fazla verdiğine dikkat çene Çandır, "İller arası ticarette en yüksek ticaret fazlasını 58,9 milyar lira ile Kocaeli vermekte. Bunu 42,3 milyar ticaret fazlası İstanbul, yaklaşık 12 milyar fazla ile İzmir takip etmekte. İller arası ticarette açık veren illerin başında 13 milyar ile Antalya geliyor. Ticaret açığı veren iller sıralamasında yı önemli ölçüde açık farkıyla Adana ve Trabzon izliyor" dedi.

AÇIĞIN SEBEBİ TURİZM

Antalya'daki ticaret açığının nedeni olarak bölgenin lokomotif sektörlerinden turizmin çok çeşitli tüketim mallarına ihtiyaç duyuyor olmasını gösteren Çandır, "Diğer bir açıdan değerlendirdiğimizde ise tarımda öne çıkarak ülkenin bir nevi sebze-meyve bahçesi konumunda yer alan Antalya'nın bu denli bir açık veriyor olması bir ikilem oluşturmaktadır" şeklinde konuştu. Çandır ayrıca kısa zamanda katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesiyle ticaret açığının aza indirilip, Antalya'nın ticaret fazlası veren iller arasında yer alması dileğinde bulundu.

BÖLGEDEKİ AÇIK 14,8 MİLYAR LİRA
Antalya, Burdur ve Isparta'nın yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi'nin ticaret hacmine bakıldığında 2013 yılında 53,6 milyar alım, 38,8 milyar lira satım yaptığına vurgu yapan Çandır, "Bu sonuç oldukça yüksek sayılabilecek 14,8 milyar liralık bir ticaret açığıyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Yani Batı Akdeniz çok alıp az satıyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya iç ticaret açığında ilk sırada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN