Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mide hastalıkları ağız kokusu nedeni olabilir

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Mide hastalıkları ağız kokusu nedeni olabilir

Sosyal yaşamı etkileyen ağız kokusunun nedenlerini sıralayan Doç. Dr. Serdar Akça, koku sorununun uzun sürmesinin midedeki bir hastalığın belirtisi olabileceğinin altını çizdi

Ağız kokusu kişilerin sosyal yaşamlarını olumsuz olarak etkileyebilen bir sağlık sorunudur. Nefeste hissedilen kötü kokular düzenli diş fırçalamaya ve rutin diş muayenelerine rağmen geçmiyorsa, sorunun kaynağında mide rahatsızlıkları olabileceği düşünülmelidir. Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Serdar Akça ağız kokusuna neden olan mide hastalıkları hakkında bilgi verdi.

NEDEN REFLÜ OLABİLİR
Ağız kokularının büyük çoğunluğunun ağız ve diş hastalıkları ile kulak burun boğaz hastalıkları nedeniyle ortaya çıktığını anlatan Doç. Dr. Akça, boğaz enfeksiyonlarının, boğaza bağlı sinüslerin veya akciğer hastalıklarının başlıca ağız kokusu nedenleri olabileceğini söyledi; ancak koku sorununun uzun süre devam etmesinin temelinde midedeki bir rahatsızlığın belirtisi olabileceğine dikkat çekti: "Mide hastalıkları arasında, oldukça yaygın olarak görülen reflüde, mide içindeki sıvıların yemek borusuna geçmesi, mide içeriği kokusunun nefeste hissedilmesine yol açmaktadır. Ağız kokusuna neden olabilen bir başka durum ise, midede oluşan bir tür bakteri olan 'Helicobacter pylori'dir. Hijyenin yetersiz olduğu koşullarda görülen hastalığın tedavi edilmesiyle birlikte, ağız kokusu şikayeti de geçmektedir" sözleriyle bu mide hastalıkları hakkında bilgi verdi.

BALONCUKLARA DİKKAT!
Divertikül adı verilen yemek borusunda oluşan baloncukların, alınan gıdaların mideye inmesini engelleyerek, bu baloncuk içerisinde birikmesine neden olabildiğini anlatan Akça, "Endoskopi yöntemiyle bu tür bir baloncuk saptandığında, tedavi için, cerrahi müdahale ile baloncuk çıkartılmaktadır" dedi. Yine yemek borusuyla ilişkili bir hastalık olan 'akalzya'ya da dikkat çeken Doç. Dr. Akça, "Akalzyada yemek borusunun alt ucu kasıldığından, gelen gıda aşağıya doğru geçemez. Bu şekilde yemek borusunda kalan gıdaların sindirimi, burada bulunan bakteriler tarafından yapılmakta, bu da kötü bir kokunun oluşmasına ve nefesle birlikte hissedilmesine yol açmaktadır" dedi.

GEÇMEYEN AĞIZ KOKUSUNUN NEDENİ MUTLAKA ARAŞTIRILMALI
Doç. Dr. Akça, "Ağız kokusunun en sık görülen nedenleri arasında yer alan diş ve kulak, burun, boğaz sağlıyla ilgili bir sorun olmaması durumunda koku şikayeti devam ediyorsa sistemik veya sindirim siteminden kaynaklanan hastalıklardan şüphelenilmelidir" diyerek uzman doktorun yapacağı muayene ve tetkikler sonrasında ağız kokusunun altında yatan sebebin bulunması ve tanıya uygun tedavinin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

MİDE KANSERİ DE AĞIZ KOKUSUNA YOL AÇAR ANCAK…
Mide kanserinin de ağız kokusuna neden olan mide hastalıkları arasında sıralanabileceğini söyleyen Doç. Dr. Akça; "Mide kanseri hastalarının mide çıkışlarında ölü bir doku oluşmaktadır. Bu ölü dokuyla beslenen bakterilerin türemesiyle oldukça kötü bir koku ortaya çıkmaktadır" dedi ancak mide kanseri ağız kokusu öncesinde başka bulgular da vereceğinden, ağzı kokusu şikayeti olduğunda mide kanseri endişesinin yersiz olacağını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mide hastalıkları ağız kokusu nedeni olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN