Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şoförlerin Başkanı üyelerini hedef aldı

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Şoförlerin Başkanı üyelerini hedef aldı

Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Orhan Kayabaşı, şoförlerin uygunsuz çalışma koşullarını işsiz kalma korkusuyla kabul ederek kendilerini ve sektörü baltaladıklarını ileri sürdü

Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Orhan Kayabaşı, atasözünü tersine çevirdi ve çuvaldızı kendine, iğneyi ise sisteme batırdı. Turizm şoförlerinin uygunsuz çalışma koşullarını kabul ederek kendilerine zarar verdiklerini belirten Kayabaşı, "Şoförlerimiz sistemin düzgün işlememesine çanak tutuyor" dedi.

SUÇ ŞOFÖRLERDE

Yapılan tüm denetim ve eğitimlere rağmen halen şoförlerin normalin üzerinde çalıştırıldığını ifade eden Kayabaşı, "Yasaların açıklarından faydalanarak şoför arkadaşlarımızı normalin üzerinde çalıştırıyoruz. Polis sezon boyunca denetimlere ara vermeden devam ediyor. Şoförlerimiz süresi dolduysa, yola gidecek durumda değilse, araç operasyonunu arayıp 'Benim yerime ikinci kaptanı devreye sok' diyemiyor. Sektörü şoförün kendisi baltalıyor" dedi.

GÖZ YUMUYORLAR
Şoförlerin uygunsuz çalışma koşullarına kendilerinin göz yummasının sektörün en önemli sorunu olduğunu ifade eden Kayabaşı, "İşsiz kalırım korkusuyla hakkını aramıyorlar. Adam 'emekliyim' diyor en düşük ücretle çalışmayı kabul ediyor. 'Sigorta istemem araçta yatarım' diyor. Şoför arkadaşlarımızın kendisine yaptığı kötülüğü hiç kimse yapmıyor. Sezon bitip işten çıkarılınca bağırmaya başlıyoruz. Zamanında bağırmamız gerekiyor. Şu anda hak aramanın anlamı yok" diye konuştu.

7 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Yazın 7 bin kişinin direksiyon başına geçtiği bilgisini veren Kayabaşı, "Bizim düzenlediğimiz eğitimler sonucunda sadece 2 bin 200 kişi sertifika aldı. Yani yaklaşık 5 bin kişi eğitimsiz ve sertifikasız. Sektörde çalışan tüm şoförlerin eğitime tabi tutulup sertifikalandırılması gerekiyor. Denetimlerde sertifika da sorulup sertifikası olmayan şoförler sektörden uzaklaştırılsın" ifadelerini kullandı.

ÇANAK TUTUYORLAR
Şoförlerin sistemin düzgün işlememesine çanak tuttuğunu belirten Kayabaşı, oldukça çarpıcı örnekler verdi. Kayabaşı, "Birbirlerinin ehliyetlerini kullanarak takografları sıfırlıyorlar. Adam 16 saat çalışmış, bir başkasının ehliyeti ile takografını sıfırlayıp çalışmaya devam ediyor. Şoförler bunu yaparsa bu sorun asla çözülmez. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıracağız" diye konuştu.

TURİST ÖLMEYE GELMİYOR
Turistlerin Antalya'ya ölmeye değil, tatil yapmaya geldiğini vurgulayan Kayabaşı, "Turizm şoförlerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor. 2'nci kaptan zorunluluğu getirilince sektörde açık oluştu. Hal böyle olunca 2 kişinin yapması gereken işleri 1 kişiye yaptırmaya başladılar. Bunun önüne geçilebilir, bunun yolu yasaları uygulamak. Bazı firmalar kurallara tam anlamıyla riayet ediyor. Fakat üzerine basa basa söylüyorum hiçbir firma hiçbir kaptana 12 ay iş vaat etmesin. Bu düzende hiç kimse 12 ay iş veremez" şeklinde konuştu.

SERTİFİKA ALSINLAR
Konunun kişisel olmaktan çıkıp bir ülke sorunu haline dönüştüğünü aktaran Kayabaşı, "Turizmde olan en ufak bir hata ülke imajını zedeliyor. Madenci yasaları çıktı, inşaat ile ilgili yasalar çıktı. Burada hata biraz da bizde. İlgili kurumlara yeteri kadar sesimizi duyuramıyoruz ki hala bu sorunlar yaşanıyor. Artık bir inşaat işçisi sertifika almadan inşaatlarda çalışamıyorsa turizm şoförleri de sertifikasız ise sektörde istihdam edilmesin. Facia yaşanmadan önlem alınsın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şoförlerin Başkanı üyelerini hedef aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN