Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürgün iddiası yargıdan döndü

da Atatürk'ü öven konuşmalar yaptığı için sürgün edildiği iddia edilen Erdal Savaş'ın açtığı dava reddedildi

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Sürgün iddiası yargıdan döndü
Geçen yıl Antalya'da düzenlenen 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni'nde, Atatürk'ü öven konuşmalar yaptığı gerekçesi ile sürgün edildiği öne sürülen Fatmagül Özpınar Ortaokulu Müzik Öğretmeni Erdal Savaş'ın açtığı davada hakim son sözü söyledi.

YARGIYA TAŞIMIŞTI

Törende yaptığı konuşmanın yanı sıra sınıfta siyasi ve dini içerikli hakarete varan sözler sarf ettiği ve bu söylemleri ile öğrencilere kin ve nefret duygusu aşıladığı gerekçesi ile soruşturma geçiren Savaş, Kumluca Anadolu Meslek Lisesi'ne atanmış ve konu yargıya intikal etmişti.

HUKUKSUZLUK YOK

2'nci İdare Mahkemesi tarafından görülen davada, Erdal Savaş ile ilgili alınan kararda hukuka aykırı bir durum tespit edilemediği belirtilerek davanın reddine karar verildi. Karar özetinde şu ayrıntılara yer verildi: "Olayda davacının bir sınıfta siyasi ve dini içerikli olup, amacını aşan konuşma yaptığı ve bu suretle eylemine uyan disiplin suçunu işlediği şeklindeki disiplin soruşturmasında varılan sonuç, aynı gerekçe ile Mahkememiz'ce de benimsendiğinden, bu eylemin karşılığı olarak ve alt ceza uygulanmak suretiyle verilen disiplin cezasınd
BUGÜN NELER OLDU