Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1,7 milyon liralık yangın vurgunu

Antalya polisinin çökerttiği tefeci çetesinin Temmuz 2012'de Varsak'taki yapı marketi yangınını sigortadan para almak için çıkardığı iddia edildi

Giriş Tarihi: 11.12.2014
1,7 milyon liralık yangın vurgunu
Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerinin Isparta, Diyarbakır ve Antalya'da gerçekleştirdiği operasyonun ardından 27 kişinin tutuklanmasının yankıları sürüyor. Operasyonun ardından çetenin marifetleri de bir bir ortaya çıkmaya başladı. Çetenin 2012 yılında Varsak'ta meydana gelen ve Antalya'yı felaketin eşiğine sürükleyen yapı market yangınından sorumlu olduğu öne sürüldü. Çetenin takibinin ise ölüm korkusu ile Antalya'yı terk eden yapı marketin sahibinin 2 yıl sonra yaptığı ihbar ile başladığı öğrenildi.

İLK DİNLEME KARARI
Çete operasyonunun, telefon dinlemeleriyle ilgili yasanın değişmesinden sonra Türkiye'de alınan ilk dinleme kararı sayesinde yapıldığı ifade edildi. Çeteyi takibe alan Antalya polisi büyük bir başarıya imza attı. 6 ay süren teknik takibin ardından esnaf ve işadamlarını sülük gibi emen çete, operasyonla çökertilmiş oldu. Çete üyeleri ile bunlara yardım eden 27 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken, neler yaptıkları da ortaya çıkmaya başladı.

33 SABIKALI ÇETE LİDERİ
Öte yandan tutuklanarak cezaevine gönderilen çete lideri İ.H.P'nin 33 ayrı suçtan sabıkasının olduğu belirlendi. Suç örgütünün, Varsak'taki yapı marketin dışında zor durumda olan başka işyerlerine de kurtarma bahanesi ile ortak oldukları ve daha sonra şirketleri ele geçirdikleri de iddia edildi. İfadeleri Emniyet ve Savcılık'ta alınan zanlılar ise Varsak'taki yapı marketin yakılması suçlamasını kabul etmedi.

YAPI MARKETİ KURTARMA YANGINI
Tefeci çetesinin 28 Temmuz 2012'de Varsak'ta çıkan ve Antalya'ya ecel terleri döktüren yapı market yangınından sorumlu olduğu öne sürüldü. Dava dosyasına giren iddiaya göre; çete elemanları Varsak'ta bulunan ve sahibi zor durumda olan yapı marketi kurtarma bahanesi ile şirkete ortak oldu. Bir süre sonra şirketi tamamen ele geçiren çete, kadın sigortacı M.A. aracılığı ile marketi yangına karşı sigortalattırdı. Daha sonra da işyerindeki malzemeler boşaltılarak yangın çıkarıldı. Çete bu hileli yangın sayesinde sigorta şirketinden bir milyon 700 bin lira para aldı. Operasyon sonrası hileli yangınla ilgili işlemleri gerçekleştiren kadın sigortacı M.A. da çete elemanlarıyla birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1,7 milyon liralık yangın vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN