Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebeğinizin kolik sancılarına dikkat!

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Berk, kolik sancıları yaşayan bebeklerle ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Bebeğinizin kolik sancılarına dikkat!
Gece gündüz devam eden, çoğunlukla akşam saat 6 ile gece yarısı arasında, annenin en yorgun olduğu ve belki de diğer çocuklarının ihtiyaçları ile ilgilenmesi gereken zamanda şiddetlenen yenidoğan ağlama krizleri, kolik yani gaz sancılarından kaynaklanabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ömer Berk nedeni bilinmeyen kolik sancıları yaşayan bebeklere nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda anne ve babalara önemli tavsiyelerde bulundu. Bebeklerin 6'ıncı haftadan itibaren 3 saat gibi bir süre boyunca huzursuz olmalarının beklenen bir durum olduğunu belirten Uz. Dr. Berk "Genellikle 3-4 aylık olduklarında bu keyifsizlikleri 1 ya da 2 saate inmektedir. Eğer bebek birkaç saat içinde sakinleşiyor ve günün diğer kısmında huzurlu oluyorsa, anne ve babaların alarma geçmelerine gerek yoktur" dedi.

BÜYÜDÜKÇE GEÇİYOR

Bebeğin ağlaması durmaksızın gün ve gece boyunca devam ediyor ve şiddetleniyorsa, kolik (gaz) sancılarından şüphelenilmesi gerektiğini belirten Uz. Dr. Berk "Bebeklerin yaklaşık beşte birinde, 2-4. haftalarında kolik gelişebilmektedir. Gün boyu sürecek ağlama krizlerine neden olan kolik sorununun neden kaynaklandığı ise bilinmemektedir. Kolik genellikle bebeğin uyarımlara karşı aşırı hassas olduğunu ya da olgunlaşmamış sinir sistemini kontrol edemediğini göstermektedir. Bebek büyüdükçe, 3 ya da 4 aylık olduğunda veya en geç 6 aylıkken, sinir sistemini daha kolaylıkla kontrol edebileceğinden kolik kaynaklı ağlamalar geçecektir" diye konuştu.

ANNE BESLENMESİNE DİKKAT
Kolik sancıların bazen emziren annelerin diyetlerinde olan bir yemeğe karşı hassas olduklarının göstergesi olduğunu vurgulaya Berk "Bazen de mamalarda bulunan süt protein içeriğine karşı da hassasiyet kaynaklı olabilmektedir. Kolik tarzı ağlamalar bazı durumlarda fıtık gibi bir hastalığı da işaret ediyor olabilir. Yapabileceğiniz tek şey bu dönemin geçmesini beklemek olsa da, bazı şeyleri deneyerek bebeğinizin sakinleşmesini sağlamaya çalışmanız mümkündür. Öncelikle çocuk doktorunuza danışarak bu ağlama krizlerinin herhangi bir hastalığa bağlı olmadığından emin olunmalıdır" dedi.

BEBEĞİNİZİN SAKİNLEŞMESİ İÇİN ...

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, beslenmenizden süt ürünleri, kafein, soğan, lahana ve diğer rahatsızlık verebilecek yiyecekleri çıkarmalısınız. Eğer mama ile bebeğinizi besliyorsanız doktorunuzdan protein hidrolizat hakkında bilgi alın. Eğer kolik nedeni yiyecek hassasiyeti ise bu değişiklikleri yaptıktan birkaç gün sonra durum iyileşecektir. - Bebeğinizi aşırı beslemeyin. Genel olarak öğünleri arasında en azından 2 ya da 2,5 saat olsun.
Bebeğinizi bebek arabasıyla yürüyüşe çıkarın. Hareket etmek onu sakinleştirecektir.
Bebeğinizi kucağınızda sallayın, yan odada elektrik süpürgesini çalıştırın. Devamlı ritmik hareket ve sakinleştirici ses onun uykuya dalmasına yardımcı olabilir.
Bebeğinize emzik verin. Anne sütü alan bebeklerin bazıları bunu reddetse de, çoğu için anında rahatlama sağlayacaktır.
Bebeğinizi göbeği dizlerinize gelecek şekilde yatırın ve sırtını ovun. Beline uygulanan basınç onu rahatlatabilir.
Bebeğinizi, güvende ve sıcak hissetmesi için, büyük, ince bir battaniyeye sarın.
Gergin ve endişeli hissettiğinizde ailenizden birinin ya da arkadaşınızın bebeğe bakmasını sağlayın ve evden dışarı çıkın. Bir ya da iki saatliğine olsa bile evden uzaklaşmak olumlu bir bakış açısına sahip olmanızı sağlayacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeğinizin kolik sancılarına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN